Pas Kanadasë, Vietnami lejon përzierjen e dozave të vaksinave Pfizer dhe AstraZeneca për COVID-19

Vietnami do të ofrojë vaksinën e koronavirusit të zhvilluar bashkërisht nga Pfizer dhe BioNTech si një mundësi e dytë e dozës për njerëzit që kanë marrë dozën e parë me AstraZeneca, tha qeveria të martën.

Fushata e vaksinimit masiv të Vietnamit është në fazat e saj të hershme, me më pak se 300,000 njerëz të vaksinuar plotësisht deri më tani. Deri më tani ka përdorur vaksinën vektoriale virale të AstraZeneca dhe javën e kaluar mori shpërndarjen e 97,000 dozave të xhirimit të ARN-së Pfizer-BioNTech.

“Vaksinat Pfizer do të kenë përparësi për njerëzit të cilëve u është bërë goditja e parë e AstraZeneca 8-12 javë më parë,” tha qeveria në një deklaratë.

Disa vende, përfshirë Kanadanë, Spanjën, Tajlandën dhe Korenë e Jugut, kanë aprovuar tashmë një përzierje të tillë dozash kryesisht për shkak të shqetësimeve në lidhje me mpiksjet e rralla të gjakut dhe potencialisht fatale të lidhura me vaksinën AstraZeneca.

Në tre studime të fundit, studiuesit kanë zbuluar se ndjekja e një doze të vaksinës së bërë nga AstraZeneca me një dozë të vaksinës Pfizer-BioNTech prodhon përgjigje të forta imune, të matura nga testet e gjakut. Dy nga studimet madje sugjerojnë që përgjigja e përzier e vaksinës do të jetë së paku po aq mbrojtëse sa dy doza të produktit Pfizer-BioNTech, një nga vaksinat më efektive COVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *