Pas Kurtz, Salenberg jep dorëheqjen/ Karl Nehammer, ministri i Brendshëm bëhet kancelari i ri i Austrisë (Profil)

Partia Popullore në pushtet e Austrisë (ÖVP) zgjodhi të premten Ministrin e Brendshëm Karl Nehammer për të bërë kreun e partisë dhe kancelarin e ardhshëm të mundshëm të vendit.

Vendimi u mor në një takim të kryesisë së partisë së qendrës së djathtë në Vjenë. Tani do t’i mbetet presidentit të Austrisë që të pranojë nominimin e Nehammer dhe ta betojë atë, por kjo është kryesisht një formalitet.

Pse një tjetër ndryshim në krye të politikës austriake?
Emërimi i Nehammer vjen pas një dite pasi shefi aktual i partisë Sebastian Kurz, i cili është i përfshirë në një skandal korrupsioni, tha se do të largohej nga posti.

Largimi i Kurz pati një efekt domino, duke nxitur kancelarin Alexander Schallenberg , i cili u emërua në këtë rol vetëm në tetor, të ofrohej të largohej në mënyrë që posti i kancelarit dhe kreut të partisë të mund të mbahej nga një person. Kurz kishte qenë kancelar austriak midis dhjetorit 2017 dhe majit 2019 dhe për herë të dytë nga janari 2020 deri në tetor, përpara se të detyrohej të largohej për skandalin e korrupsionit.

Kush është Karl Nehammer?

I lindur në Vjenë në vitin 1972, Nehammer punoi në ushtri për disa vite përpara se të bëhej këshilltar komunikimi.

Ai u zgjodh për herë të parë përfaqësues i kryeqytetit Vjenë në vitin 2017. Ai u bë ministër i brendshëm vitin e kaluar kur Kurz udhëhoqi ÖVP në një koalicion me të Gjelbërit. Ai konsiderohet si një mbështetës i fortë i politikës së ashpër të Kurzit për refugjatët.

Ai ka qenë një nga tre menaxherët e krizave publike gjatë pandemisë COVID-19, me përgjegjësi për zbatimin e bllokimeve dhe kufizimeve. Nehammer udhëhoqi gjithashtu përgjigjen e qeverisë ndaj sulmit terrorist të Vjenës në vitin 2020, një seri të shtënash që lanë katër persona të vdekur, disa orë përpara se qyteti të futej në bllokim.

Një dështim serioz i inteligjencës nga zyrtarët nën autoritetin e tij do të thoshte që Austria nuk e ndiqte autorin, një xhihadist i dënuar, i cili dihej se ishte përpjekur të blinte municion për një pushkë automatike. Ndërsa Nehammer pranoi se ishin bërë “gabime të patolerueshme” në trajtimin e inteligjencës ndaj xhihadistit, ai fajësoi paraardhësin e tij të ekstremit të djathtë Herbert Kickl për gjendjen e ministrisë së tij.

Nën udhëheqjen e tij, qeveria austriake ngriti akuza në mesin e vitit 2020 kundër një personi që kishte pranuar se kishte spiunuar për shërbimin sekret turk. U njoftua një riorganizim i shpejtë. Pak minuta pas emërimit të tij Nehammer tha se kishte zgjedhur zyrtarin e partisë Magnus Brunner si
ministrin e ardhshëm të financave. Brunner, një ministër i vogël në ministrinë e mjedisit, do të pasojë Gernot Bluemel, një aleat i ngushtë i Kurz, i cili njoftoi tërheqjen e tij.

Kancelari aktual, Schallenberg, do të kthehet në detyrën e tij të vjetër të ministrit të Jashtëm, tha Nehammer në një
konferencë shtypi.

Partia konservatore është aktualisht në një koalicion të brishtë qeverisës me të Gjelbërit, zëvendës-kancelari i të cilëve Werner Kogler bëri komente pozitive të enjten në lidhje me mundësinë që Nehammer të bëhet kancelar, duke thënë se ata do të jenë në gjendje të punojnë së bashku. Javën e kaluar, vendi u bë i pari në Evropë që urdhëroi një bllokim mbarëkombëtar për të frenuar një valë të re rastesh COVID-19 dhe do të prezantojë vaksinimet e detyrueshme në fillim të vitit të ardhshëm.

Vazhdon hetimi i Kurz për korrupsion

Njoftimi i Kurz për t’u larguar nga politika erdhi vetëm dy muaj pasi ai dha dorëheqjen si kancelar për hetimin e korrupsionit . Por ai kishte mbetur lider i ÖVP. Në fillim të tetorit, prokurorët urdhëruan bastisje në kancelarinë dhe ministrinë e financave ndërsa hetonin akuzat se rrethi i ngushtë i Kurz përdorte paratë publike për të paguar për votime të përshtatura për të rritur imazhin e tij.

Skandali i dha fund një karriere spektakolare, e cila e pa atë të bëhej kreu i qeverisë më i ri në botë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vitin 2017, me vetëm 31 vjet. Kurz ka mohuar çdo keqbërje, duke thënë se shpreson të ketë ditën e tij në gjykatë për të provuar pafajësinë e tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *