Pas Polonisë, edhe Lituania dërgon forca ushtarake shtesë në kufirin me Bjellorusinë

Lituania ka dërguar gjithashtu forca ushtarake shtesë në kufirin me Bjellorusinë, siç ka vendosur tashmë edhe Polonia. Lajmi është konfirmuar nga kryeministrja lituaneze Ingrida Simonyte.

“Ne kemi më shumë oficerë të inteligjencës që punojnë, institucionet tona po punojnë dhe sigurisht që ka forca shumë më të mëdha nga sistemi kombëtar i mbrojtjes dhe institucionet e zbatimit të ligjit gjithashtu. Ata gjithashtu po kryejnë ushtrime dhe po ndërmarrin veprime të tjera së bashku”, tha Šimonyte në një intervistë të publikuar nga VZ.lt të premten.

Lituania dhe Polonia kanë marrë masa për rritjen e sigurisë pasi Bjellorusia mirëpriti luftëtarët e grupit mercenar rus Wagner. Lituania gjithashtu planifikon të mbyllë dy nga gjashtë pikat e saj kufitare në kufirin e saj me Bjellorusinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts