Pas propozimit të Putinit, Gazprom gati për bisedime me Turqinë: Duam të krijojmë një qendër në kufirin me BE

pas propozimit te putinit gazprom gati per bisedime me turqine duam te krijojme nje qender ne kufirin me be
pas propozimit te putinit gazprom gati per bisedime me turqine duam te krijojme nje qender ne kufirin me be

Gazprom ka rënë dakord me Turqinë për të zhvilluar një dialog “brenda një periudhe të shkurtër kohore” mbi propozimin e Vladimir Putin për të kanalizuar sasitë e gazit natyror të humbur në Nord Stream përmes Turkish Stream.

Të dy palët do të diskutojnë gjithashtu krijimin e një nyje në kufirin e Turqisë me Bashkimin Evropian, i cili mund të bëhet një tregues për çmimet e gazit natyror, tha kreu i kompanisë së gazit natyror, Alexei Miller, në një intervistë televizive.

“Pala turke, natyrisht, ka treguar shumë interes, veçanërisht në nivel korporativ dhe ne ramë dakord me ministrin turk të Energjisë që dialogun të fillojë shumë, shumë shpejt, nga fillimi i javës së ardhshme. Dhe ne do të kemi një diskutim shumë specifik për vëllimin dhe kohën e projektit”, tha Miller në përgjigje të një pyetjeje se si reagoi Turqia ndaj propozimit të Rusisë për të dërguar vëllime të humbura të gazit natyror të Rrjedhës së Veriut përmes Turkish Stream.

“Për më tepër, ne do të diskutojmë krijimin e një qendre në kufirin midis Turqisë dhe BE-së – një platformë tregtare që mund të bëhet një tregues çmimi për furnizimet me gaz natyror në tregjet e vendeve konsumatore”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts