Pas sanksioneve ekonomike, Rusia do të zhvendoset drejt tregjeve kineze

11:55 23/02/2022

Menjëherë pas shpalljes të pavarura të dy rajoneve rusisht folëse të Luhanskut dhe Donetskut, vendet perëndimore dhe SHBA reaguan duke vendosur sanksione ekonomike. Por ende nuk dihet se si do reagojë ekonomia ruse dhe sa do të preket ajo nga këto sanksione.

Nga njĂ« rishikim i tĂ« dhĂ«nave tregtare tĂ« BankĂ«s BotĂ«rore dhe Kombeve tĂ« Bashkuara kuptohet se qĂ«  nga vendosja e sanksioneve mĂ« tĂ« vogla nĂ« 2014 pasi Rusia aneksoi KrimenĂ« nĂ« UkrainĂ«, Kina ka qenĂ« destinacioni i saj mĂ« i madh i eksportit.

Sipas Harry Broadman, një ish-negociator tregtar i SHBA-së dhe zyrtar i Bankës Botërore Rusia do të forcojë lidhjet tregtare me Kinën.

“Kina mund tĂ« thotĂ«. Ne do tĂ« blejmĂ« naftĂ« nĂ« tregun e lirĂ« dhe nĂ«se naftĂ« Ă«shtĂ« ruse, atĂ«herĂ« ashtu qoftĂ«â€, thotĂ« ai.

Kur presidenti amerikan Joe Biden njoftoi sanksionet  pĂ«r tĂ« penalizuar RusinĂ« tha se sanksionet financiare do tĂ« shkaktonin dhimbje koke pĂ«r RusinĂ«, por ajo Ă«shtĂ« ndĂ«r eksportuesit kryesorĂ« nĂ« botĂ« tĂ« naftĂ«s, gazit natyror, bakrit, aluminit dhe mallrave tĂ« tjera tĂ« rĂ«ndĂ«sishme. Kjo u vu re tek çmimet e naftĂ«s pasi me rritjen e tensioneve u rriten dhe çmimet.

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.