Pas sanksioneve të BE, radhë e gjatë kamionësh të bllokuar në kufirin Poloni-Bjellorusi

pas sanksioneve te be radhe e gjate kamionesh te bllokuar ne kufirin poloni bjellorusi
pas sanksioneve te be radhe e gjate kamionesh te bllokuar ne kufirin poloni bjellorusi

Një radhë e gjatë kamionësh është krijuar në kufirin Poloni-Bjellorusi ndërsa shoferët rusë dhe bjellorusë përpiqen të largohen nga Bashkimi Evropian pas një afati të vendosur në kuadër të sanksioneve.

Në prag të afatit të së shtunës, linja u zgjerua në 80 km (60 milje), ku shoferët qëndruan prej 33 orësh të bllokuar. Koha e pritjes ishte shkurtuar në 12 orë, thotë Adam Easton për BBC-së në Varshavë.

BE-ja ka ndaluar kamionët nga Rusia dhe Bjellorusia – përveç atyre që transportojnë ilaçe, postë ose produkte nafte, si pjesë e një sërë sanksionesh për pushtimin rus të Ukrainës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts