Pas vendimit për hapjen e rrethimit, Biden tregon: Ja kur do të shkojnë kamionët me ndihma të SHBA në Gaza

pas vendimit per hapjen e rrethimit biden tregon ja kur do te shkojne kamionet me ndihma te shba ne gaza

Joe Biden dhe presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi kanë rënë dakord të hapin kalimin Rafah për të lejuar deri në 20 kamionë ndihma në Gaza.

Dërgesa ka të ngjarë të mos kalojë deri të premten, ka thënë Biden, duke përmendur riparimet e rrugëve.
“Ata do të rregullojnë rrugën, duhet të mbushin gropat për t’i kaluar këta kamionë. Dhe kjo do të ndodhë – ata presin që nesër (e enjte) të duhen rreth tetë orë. Kështu që mund të mos ketë asgjë deri në fund. .. ndoshta deri të premten”, u tha ai gazetarëve të mërkurën.

Ai shtoi se 20 kamionët përfaqësonin një “këst të parë”, por tha se “150 apo diçka” kamionë ishin duke pritur në total. Nëse ata do të lejohen apo jo të kalojnë do të varet nga “si do të shkojë”.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts