“Pasaporta e Gjelbër”/ Mijëra punonjës amerikanë të pavaksinuar mund të humbasin vendet e punës

Mijëra punëtorë të pavaksinuar në të gjithë Shtetet e Bashkuara po përballen me humbje të mundshme të vendeve të punës pasi një numër në rritje i shteteve, qyteteve dhe kompanive private  po fillojnë të zbatojnë mandatet për vaksinimin kundër COVID-19.

Universiteti Shtetëror i Uashingtonit (WSU) shkarkoi të hënën trajnerin e tij të futbollit dhe katër ndihmësit e tij për mosrespektimin e kërkesës së shtetit për vaksinën.

Mijëra oficerë policie dhe zjarrfikës në qytete si Çikago dhe Baltimore janë gjithashtu në rrezik të humbasin punën në ditët e ardhshme nën mandate që kërkojnë që ata të raportojnë statusin e tyre të vaksinimit ose t’i nënshtrohen testimit të rregullt të koronavirusit.

Ndërsa janë të diskutueshme, mandatet kanë qenë efektive në bindjen e shumë punëtorëve hezitues që të vaksinohen kundër virusit, i cili ka vrarë më shumë se 700,000 njerëz në SHBA. Rreth 77 përqind e amerikanëve të kualifikuar kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, u tha gazetarëve koordinatori i përgjigjes për Shtëpinë e Bardhë COVID-19 Jeff Zients javën e kaluar.

Në Çikago, kryebashkiaku Lori Lightfoot është duke luftuar me sindikatën e policisë, e cila doli kundër mandatit të vaksinës për punonjësit e qytetit. Rreth një e treta e 12,770 punonjësve të policisë së qytetit kanë humbur afatin e së premtes për të raportuar statusin e tyre të vaksinimit, dhe disa oficerë janë vënë në statusin pa pagesë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *