“Pasoja katrastofike dhe dëme të patreguara”, eksperti britanik: Ja çfarë mund t’i  shkaktojë Rusia botës me anë të hacker-ave

pasoja katrastofike dhe deme te patreguara eksperti britanik ja cfare mund ti shkaktoje rusia botes me ane te hacker ave
pasoja katrastofike dhe deme te patreguara eksperti britanik ja cfare mund ti shkaktoje rusia botes me ane te hacker ave

Hacker-at rusë të cilët shpesh janë akuzuar se punojnë për llogari të Kremlinit, kanë kryer sulme pa fund mbi kompani apo banka specifike perëndimore, por duket se kjo mund të shkojë edhe një hap më tej.

Një ekspert i fushës ka sqaruar për mediat britanike, se hacker-at kibernetikë rusë mund të synojnë të synojnë reaktorët bërthamorë.

Reuven Aronashvili, CEO dhe bashkëthemelues i firmës së sigurisë kibernetike CYE, tha se Evropa aktualisht është nën sulm jo vetëm nga hakerat kibernetikë që punojnë drejtpërdrejt nën Putinin, por edhe nga bandat e sigurisë kibernetike që janë në krah të Rusisë.

“Ka disa organizata shumëkombëshe që u shënjestruan dhe u sulmuan dhe ne kemi parë ndikimin në aftësitë e prodhimit të le të themi “materialeve të rrezikshme” specifike që mund të shpërdorohen.

Mund t’ju them se mjedisi bankar është në shënjestër dhe ka marrë një numër tentativash sulmi me një rritje prej më shumë se 100 për qind. Jo të gjitha janë të suksesshme, por sulmet janë rritur ndjeshëm. Hacker-at rusë mund të synojnë kompanitë evropiane të energjisë, gjë që është veçanërisht e rëndësishme pasi kontinenti kërkon të rrisë sigurinë e tij energjetike dhe t’i japë fund varësisë së tij nga gazi rus. Në mjediset energjetike, ata janë në gjendje të ndalojnë prodhimin dhe shpërndarjen e energjisë. Qofshin turbinat e tij me gaz, turbinat me avull, turbinat me erë, madje edhe objektet bërthamore në disa raste, ato janë në gjendje të mbyllin operimet.

Në disa nga skenarët e rasteve më të këqija të cilat nuk i kemi parë deri më tani, sulmet e Putinit madje mund të shkaktojnë probleme sigurie. Mendoni për një objekt bërthamor që po sulmohet, dhe ata janë në gjendje të shkaktojnë dëme të konsiderueshme në thelbin e mjedisit bërthamor, atëherë rreziqet dhe ndikimi do të ishin të patreguara. Nëse thyeni një lloj centrifuge ose bërthama të motorit, atëherë keni materiale radioaktive që emetohen vazhdimisht në mjedise specifike dhe nuk ka asnjë mënyrë për t’u marrë me të, siç shihni në Fukushima ose vende të tjera në botë. Nëse kjo do të ndodhë, do të jetë një “Akt lufte””, ka shpjeguar ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts