Pasojat e ‘zemërimit’ të Putinit, Ukraina zbulon 2 varreza masive teksa vazhdon hetimet për një tjetër

Ukraina ka zbuluar dy varre të tjera masive që mbajnë trupat e qindra njerëzve në qytetin verilindor të Izyum, të cilin Kievi e rimarrë nga Rusia këtë muaj.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se vendet e varrimit masiv u gjetën disa ditë pasi zona u çlirua nga trupat ukrainase që kishin kaluar katër muaj nën pushtimin rus.

Ukraina po heton gjithashtu një vend të tretë të dyshuar të varrimit masiv të vendosur në një fermë industriale të pulave një milje larg kufirit rus.

Nuk dihet se sa trupa qëndrojnë atje, ndërsa zyrtarët ukrainas flasin për 90 deri në 100 persona të pajetë.

Raportet vijnë pasi autoritetet ukrainase zbuluan një vend të madh varrimi më në jug që përmbante trupat e 447 njerëzve pranë një zone të pyllëzuar në Izyum.

Në total ishin 425 civilë të varrosur në varrezat masive, duke përfshirë 5 fëmijë dhe 22 ushtarakë ukrainas.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *