“Pavarësisht embargos”, media britanike: Franca dhe Gjermania ‘shitën 230 mln paund pajisje ushtarake dhe armë në Moskë’, me gjasë të përdorura në pushtimin rus të Ukrainës

pavaresisht embargos media britanike franca dhe gjermania shiten 230 mln paund pajisje ushtarake dhe arme ne moske me gjase te perdorura ne pushtimin rus te ukra
pavaresisht embargos media britanike franca dhe gjermania shiten 230 mln paund pajisje ushtarake dhe arme ne moske me gjase te perdorura ne pushtimin rus te ukra

Sipas një analize të BE-së, Franca dhe Gjermania i shitën Moskës pajisje ushtarake me vlerë 230 milionë paund, të cilat ka të ngjarë të ishin përdorur në pushtimin rus të Ukrainës, shkruan Daily Mail.

Duhet të kishte qenë e pamundur për ta bërë këtë për shkak të një embargoje të BE-së që ndaloi shitjen e armëve Rusisë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014.
Muajin e kaluar, u zbulua se Franca, Gjermania dhe Italia përdorën një boshllëk në ndalim.

Ata ishin vetëm tre nga të paktën 10 shtetet anëtare të BE-së që eksportuan pothuajse 350 milionë euro (293 milionë £) pajisje që përfshinin raketa, raketa, armë dhe bomba.

Është raportuar nga The Telegraph se 78 për qind e këtij totali është furnizuar nga firmat franceze dhe gjermane.

BE-ja ndaloi “shitjen direkte ose indirekte, furnizimin, transferimin ose eksportin e armëve dhe materialeve përkatëse të të gjitha llojeve, duke përfshirë armët dhe municionet, automjetet dhe pajisjet ushtarake, pajisjet paraushtarake dhe si rrjedhojë pjesët rezervë në Rusi” tetë vjet më parë.

Megjithatë, vendet ishin në gjendje t’i shisnin Rusisë pajisje me vlerë qindra milionë paund, pavarësisht nga ndalimi i përdorimit të një teknike që lejonte kontratat e nënshkruara përpara 1 gushtit 2014, ose kontrata shtesë që do të ndihmonin në përfundimin e këtyre marrëveshjeve.

Franca ishte përgjegjëse për realizimin e 152 milionë eurove në shitje si pjesë e 76 licencave të eksportit.
Në fillim të këtij muaji, u zbulua se Bashkimi Evropian i kishte dërguar Rusisë çdo ditë pothuajse 1 miliardë euro për energji që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Kancelari gjerman Olaf Scholz është përballur me kritika të ashpra për dështimin për të dorëzuar armë të rënda në vendin e rrethuar, të tilla si tanke dhe obus, për të shmangur sulmet e egra ruse.

Udhëheqësi tha se kishte frikë se sigurimi i Ukrainës me tanke mund të nxiste një luftë bërthamore.
Aleatët e tjerë perëndimorë kanë shtuar dërgesat e tyre ushtarake për forcat e Volodymyr Zelensky, por Scholz është mbajtur i vendosur në përpjekjen e tij për të mos mërzitur Vladimir Putin.

Në vend të kësaj, të martën, ai tha se Gjermania do t’i sigurojë Ukrainës 830 milionë paund për të blerë armët e veta.

I pyetur në një intervistë të gjerë të botuar të premten se pse ai mendonte se dërgimi i tankeve mund të çonte në luftë bërthamore, ai tha se nuk kishte asnjë libër rregullash që të thoshte se kur Gjermania mund të konsiderohej palë në luftën në Ukrainë.

Ajo vjen pasi Rusia zbuloi planet për të kapur të gjithë bregdetin jugor të Ukrainës dhe la të kuptohet për veprime të ardhshme ushtarake në Moldavi për të mbrojtur rusishtfolësit e ‘shtypur’.

Zëvendës komandanti i qarkut ushtarak qendror të Rusisë, Rustam Minnekayev, tha se Rusia planifikon të krijojë një korridor midis Krimesë, gadishullit të Detit të Zi të cilin Rusia aneksoi në vitin 2014 dhe Donbasit në Ukrainën lindore.

Sugjerimi i një zyrtari të lartë rus se Moska duhet të mbrojë mbështetësit në një vend aty pranë është një jehonë rrëqethëse e justifikimit të saj të mëparshëm për pushtimin e Ukrainës.

Kjo do të nënkuptonte një luftë të zgjatur në perëndim të Krimesë së aneksuar, ku fuqia detare e Putinit është zvogëluar pas fundosjes së Moskës.

Forcat ruse tashmë pushtojnë pjesën më të madhe të territorit atje dhe, siç kanë pranuar zyrtarët perëndimorë, ato janë në gjendje të arrijnë objektivat e tyre ushtarake.

Boris Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar po shikon dërgimin e tankeve britanike në Poloni – pasi u zbulua se trupat ukrainase janë në Britani duke u trajnuar për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus.

Duke folur gjatë një konference shtypi në Nju Delhi, ku zhvilloi bisedime me kryeministrin indian Narendra Modi, kryeministri sot tha se qeveria po mendonte të dërgonte tanke Challenger 2 në Evropën Lindore për të zëvendësuar tanket e epokës sovjetike T-72, që polakët po i dërgojnë Ukrainës.

Johnson u tha gazetarëve: “Unë mendoj se ndoshta ajo që nuk e kam thënë publikisht më parë është se ne po shikojmë më shumë se çfarë mund të bëjmë për të mbushur në vende të tilla si Polonia që mund të dëshirojnë të dërgojnë armatim më të rëndë për të ndihmuar në mbrojtjen e ukrainasve.

“Pra, ne jemi duke kërkuar dërgimin e tankeve në Poloni për t’i ndihmuar ata, ndërsa ata dërgojnë disa nga T-72-të e tyre në Ukrainë.”

Tanku Challenger 2 ka qenë shtylla kryesore e Ushtrisë Britanike që nga vitet 1990 dhe pa veprim në Luftën e Irakut. Automjetet prej 64 tonësh do të dalin nga shërbimi në vitin 2025, por Ushtria ka ende një flotë prej më shumë se 200.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts