‘Pazare për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO’, zyrtarët amerikane: Bëhuni gati të dëboni Turqinë nga Aleanca

pazare per anetaresimin e suedise dhe finlandes ne nato zyrtaret amerikane behuni gati te deboni turqine nga aleanca

Dy zyrtarë të lartë amerikane kanë nënshkruan një letër të botuar në Financial Times, në të cilën denoncojnë ‘pazaret’ turke për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Gjithashtu i bëjnë thirrje Aleancës që të përgatiten për të dëbuar Turqinë.

Letra e botuar në FT dhe e nënshkruar nga ish-ambasadori i SHBA-së në OKB Mark Wallace dhe Madeleine Joelson, dy zyrtarë të lartë në Programin e Demokracisë së Turqisë, i referohet ndër të tjera “Bazarisë së Madhe” të Turqisë në lidhje me pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO dhe kritikon strategjinë e aleatëve, të cilët sipas tyre bënë kompromis me kërkesat e Rexhep Tajip Erdogan, për të hequr veton e tij, shkruajnë mediat greke.

Ft1

“Problemi me këtë strategji është se shpërblen sjelljen e keqe të Erdoganit. Kjo do ta inkurajojë atë të shtyjë për më shumë kërkesa kur NATO të ketë nevojë për një votë unanime në periudha krize. Çdo tolerim nga Aleanca do të shihet si një fitore diplomatike nga Erdogan, duke e ndihmuar atë të sigurojë mbështetjen e brendshme dhe të ndihmojë ofertën e tij për rizgjedhje vitin e ardhshëm. Anëtarët e NATO-s tashmë e dinë se, ndërsa Turqia i përket NATO-s, Erdogan jo. Ata duhet të jenë të përgatitur për të punuar drejt këtij qëllimi. Nëse rregullat e NATO-s do të amendoheshin për të lejuar pezullimin e përkohshëm të shteteve anëtare derisa liderët e tyre të ribashkoheshin me vlerat dhe interesat e Aleancës, atëherë Erdogan do të kuptonte perspektivën e pasojave reale ekonomike dhe strategjike për veprimet e tij”, theksojnë zyrtarët”, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts