“Pekini, bashkëpunëtor në luftën e Putinit”/ “The Times” siguron dokumentet e inteligjencës britanike: Kina hakeroi objektet ushtarake dhe bërthamore të Ukrainës

Kina organizoi një sulm të madh kibernetik ndaj objekteve ushtarake dhe bërthamore të Ukrainës në kuadër të pushtimit të Rusisë thuhet ne dokumentat  e inteligjencës të marra nga The Times .

Më shumë se 600 faqe interneti që i përkasin ministrisë së mbrojtjes në Kiev dhe institucioneve të tjera pësuan mijëra përpjekje hakerimi, të cilat u koordinuan nga qeveria kineze, sipas shërbimit të sigurisë të Ukrainës, SBU. Agjencia e spiunazhit zbuloi se, në një shenjë të dukshme të bashkëpunimit në pushtim, sulmet kineze filluan para përfundimit të Lojërave Olimpike Dimërore dhe arritën kulmin më 23 shkurt, një ditë para se trupat dhe tanket ruse të kalonin kufirin. SBU tha se sulmet e Kinës synonin të depërtonin në objektiva duke filluar nga forcat e mbrojtjes kufitare deri te banka kombëtare dhe autoriteti hekurudhor. Ato u krijuan për të vjedhur të dhëna dhe për të eksploruar mënyra për të mbyllur ose prishur infrastrukturën jetike të mbrojtjes dhe civile.

Rusia gjithashtu u përpoq të gjymtonte rrjetet kompjuterike të Ukrainës dhe të kompromentonte faqet e internetit të qeverisë përpara se të pushtonte, por SBU tha se sulmet kineze mund të dalloheshin nga mjetet dhe metodat e markës tregtare të njësisë së luftës kibernetike të Ushtrisë Çlirimtare Popullore. I pyetur nëse shërbimet e inteligjencës britanike ishin në dijeni për hakimet e supozuara kineze, një zëdhënës i qeverisë tha për The Times : “Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike po i heton këto akuza me partnerët tanë ndërkombëtarë”.

Burimet e inteligjencës amerikane treguan se informacioni për një sulm kibernetik kinez ndaj objekteve të qeverisë ukrainase përpara pushtimit rus ishte i saktë. Ambasada kineze nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Pekini ka refuzuar të dënojë presidentin Putin për pushtimin e Ukrainës. Analistët thanë se Kina mund të ndëshkohej me sanksione perëndimore nëse vërtetohej se po mbështet luftën.

Kur presidenti Xi priti Putinin në fillimin e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit më 4 shkurt, të dy burrat nënshkruan një deklaratë të përbashkët duke deklaruar se lidhjet midis dy vendeve nuk kishin “kufizime” dhe “nuk kishin “sfera “të ndaluara” të bashkëpunimit”. . Xi mohoi t’i kishte kërkuar Putinit që të shtyjë pushtimin deri pas Lojërave Olimpike.

Menjëherë më pas, sipas SBU, qeveria ukrainase vuri re një rritje të sulmeve të shfrytëzimit të rrjetit kompjuterik (CNE), të cilat zakonisht përdoren për zbulim dhe spiunazh. Agjencia e spiunazhit tha se kishte parë një “rritje të aktivitetit kundër rrjeteve të vendit tonë në mes të shkurtit me operacione aktive CNE që kryheshin çdo ditë”. Ajo arriti kulmin më 23 shkurt, një ditë para pushtimit, me sulme kibernetike ruse dhe kineze.

SBU ndau me The Times një sërë memorandumesh të inteligjencës, që mendohet se ishin përgatitur nga një vend tjetër, që parashtronin shkallën dhe ambicien e hakerimit. Ata identifikuan objektivat kryesore ushtarake si Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes i Ukrainës dhe Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare, si dhe shërbimet civile, duke përfshirë bankën kombëtare dhe ministrinë e financave. Një memo parashtronte një sulm ndaj infrastrukturës bërthamore të Ukrainës.

“Ndërhyrjet që janë me shqetësim të veçantë përfshijnë fushatat e CNE drejtuar Inspektoratit Shtetëror të Rregullatorit Bërthamor dhe Uebsajtin e Hetimit të Ukrainës të fokusuar në mbetjet e rrezikshme”, thuhej në memorandum. “Ky sulm i veçantë i CNE nga programi kibernetik kinez përfshinte nisjen e mijëra shfrytëzimeve me përpjekje që tregonin të paktën 20 dobësi të dallueshme.”

Koha duket se konfirmon se Moska e kishte informuar tashmë Pekinin për planet e saj të pushtimit, thanë ekspertët e sigurisë kibernetike. “Duket sikur nuk u interesonte që të shiheshin – ata kishin një objektiv për të hyrë dhe për të marrë atë që u nevojitej sa më shpejt që të ishte e mundur”, tha Tom Hegel, një studiues i lartë i kërcënimeve në SentinelOne, një firmë amerikane e sigurisë kibernetike.

“Është anormale për një përpjekje të tipit CNE, ajo thekson rëndësinë e asaj që ata e dinin se do të vinte.”

Këto incidente do të shpjegonin një stuhi të diplomacisë perëndimore me Pekinin gjatë muajit të kaluar pasi bombat dhe artileria ruse goditën qytetet e Ukrainës, duke rrafshuar Mariupolin dhe duke vrarë mijëra njerëz. Antony Blinken, sekretari amerikan i shtetit, telefonoi Wang Yi, homologun e tij kinez, më 5 mars për t’i kërkuar Pekinit që të distancohej nga lufta.

Retorika e SHBA-së më pas u ashpërsua, me Presidentin Biden që paralajmëroi Kinën gjatë një telefonate me Xi më 22 mars për “pasoja të rënda” nëse ofron mbështetje materiale për Rusinë .

Të premten, liderët evropianë mbajtën një samit me Kinën për herë të parë në dy vjet, duke i kërkuar Pekinit të zgjedhë midis partnerëve të tij tregtarë perëndimorë ose aleatit të tij gjeopolitik në Kremlin. Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, ia transmetoi Xi shqetësimet e bllokut për Ukrainën Ekspertët thanë se kishte pasur një rritje në aftësinë e Ukrainës për të kataloguar dhe mbrojtur veten nga sulmet kibernetike në muajt e fundit.

Steve Tsang, drejtor i Institutit Soas China, tha: “Numri i njerëzve që Kina ka përfshirë në operacione kibernetike është i madh. Shumë prej tyre janë pjesë e Ushtrisë Çlirimtare Popullore, e cila është pjesë e partisë [komuniste kineze].

“Ne të gjithë besojmë se ata kanë një forcë kibernetike që sulmon shtetet. Ata kanë qenë më të angazhuar në marrjen e informacionit sesa në mbylljen e njerëzve. Nëse ata janë duke punuar në Ukrainë, ata po punojnë në mbështetje të rusëve. Pasojat e kësaj do të ishin se ata potencialisht i nënshtrohen sanksioneve.”

Sam Cranny-Evans, një ekspert i inteligjencës dhe mbikëqyrjes në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, një institut kërkimor, tha: “Sulmet sugjerojnë një nivel të caktuar të marrëveshjes së fshehtë midis Rusisë dhe Kinës, gjë që mund të nxisë vlerësime të rishikuara të natyrës së marrëdhënieve midis Rusisë. dhe Kinës, dhe gatishmërinë e dy kombeve për të mbështetur njëri-tjetrin në operacionet ushtarake. Mund të ngre gjithashtu pyetje rreth asaj se çfarë mbështetje tjetër do t’i ofrojë Pekini operacionit të Rusisë në Ukrainë dhe potencialit që kjo të zgjasë konfliktin.

“Në nivelin e aftësive, është interesante që aparati rus i sigurisë përfshiu aktorë kinezë në këtë operacion; ata janë zakonisht mjaft të aftë dhe kanë përkushtuar burime të konsiderueshme për operacionin e inteligjencës në Ukrainë në fillim të konfliktit. FSB-ja, për shembull, kishte një staf prej 200 personash të përqendruar në mbledhjen e inteligjencës njerëzore në Ukrainë, e cila përfshinte sulme kibernetike për të mbledhur informacion mbi popullsinë.

Juan Andrés Guerrero-Saade, studiuesi kryesor i kërcënimeve në SentinelOne, tha: “Merita për qeverinë ukrainase, nuk e di se çfarë kanë bërë ata me ekipin [e tyre] të përgjigjes së urgjencës kompjuterike, por ata po e vrasin atë. Është shumë e besueshme që qeveria e SHBA po ndihmon ose se ata kanë kompani të tjera në terren – askush që ne e dimë nuk e ka zotëruar ende këtë. Diçka po ndodh atje.”

SentinelOne tha për The Times se kishte identifikuar një sulm kibernetik të veçantë, më të vogël kinez kundër Ukrainës më 22 mars. Hegel tha “me besim” se ai kishte qenë në gjendje t’i atribuonte një grup të lidhur me ushtrinë kineze duke ekzaminuar “serverët e komandës dhe kontrollit” që hakerët Malware është i lidhur me, si dhe teknika e përdorur për ta shpërndarë atë në sistemet ukrainase. Analistët kanë qenë të hutuar nga dështimi i hakerëve për të çmontuar teknologjinë pas infrastrukturës së Ukrainës, veçanërisht duke pasur parasysh se rrjeti i energjisë pësoi një sulm të fuqishëm në 2015 dhe se faqet e internetit të qeverisë u komprometuan në janar, pesë javë para fillimit të pushtimit.

Përgjigja qëndron, të paktën pjesërisht, në forcimin e mbështetjes nga Perëndimi për mbrojtjen e vendit pasi inteligjenca amerikane paralajmëroi se një pushtim ishte i afërt. Në tetor, SHBA dërgoi kontraktorë privatë dhe ushtarë të Silicon Valley nga Komanda Kibernetike e Ushtrisë në Ukrainë për të forcuar mbrojtjen kibernetike të vendit . Ata u tërhoqën në janar pasi vendet tërhoqën stafin diplomatik dhe ushtarak jashtë vendit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.