“Pekini tani ka devijuar qartë nga strategjia”, Blinken: SHBA e shqetësuar për arsenalin bërthamor të Kinës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se ishte i shqetësuar për përhapjen e arsenalit bërthamor të Kinës.

Duke folur në internet në një takim të ministrave të ASEAN-n, Blinken theksoi “Pekini tani ka devijuar qartë nga strategjia minimale e parandalimit, e ndjekur në dekadat e fundit”.

Muajin e kaluar, një raport nga Federata Amerikane e Shkencëtarëve arriti në përfundimin se Kina po ndërton më shumë se 100 kapanone për të vendosur raketa bërthamore në rajonin Xinjang.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.