Pentagoni: Forcat amerikane duhet të vaksinohen urgjentisht

21:10 25/08/2021

Forcat ushtarake duhet tĂ« fillojnĂ« menjĂ«herĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« vaksinĂ«n pĂ«r COVID-19Ă«n, u shpreh sot nĂ« njĂ« udhĂ«zim me shkrim Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, duke i urdhĂ«ruar drejtuesit ushtarakĂ« “tĂ« caktojnĂ« afate ambicioze pĂ«r zbatimin” e kĂ«tij udhĂ«zimi.

Sipas të dhënave të Pentagonit, mbi 800 mijë ushtarakë aktivë ende nuk janë vaksinuar. Tashmë që vaksina e kompanisë Pfizer ka marrë miratimin e plotë nga Administrata për Ushqimin dhe Barnat (FDA), Departamenti i Mbrojtjes po e shton këtë vaksinë në listën e vaksinave të detyrueshme që forcat amerikane duhet të bëjnë në kuadrin e shërbimit ushtarak.

Agjensia e lajmeve Associated Press siguroi një kopje të udhëzimit, ku nuk përcaktohen afate kohore për përmbushjen e vaksinimeve, por thuhet se forcat e armatosura duhet të raportojnë rregullisht për progresin e arritur. Një zyrtar i lartë i mbrojtjes tha se Sekretari Austin u ka bërë të qartë forcave të armatosura se ai pret që ata të veprojnë shpejt, dhe se kjo duhet të përfundojë brenda javësh, jo muajsh.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin
Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin

“PĂ«r tĂ« mbrojtur kĂ«tĂ« vend, ne kemi nevojĂ« pĂ«r njĂ« forcĂ« tĂ« shĂ«ndetshme dhe tĂ« gatshme”, tha Sekretari Austin nĂ« memorandum. “Pas konsultimit tĂ« kujdesshĂ«m me ekspertĂ« tĂ« mjekĂ«sisĂ« dhe udhĂ«heqĂ«sit ushtarakĂ«, dhe me mbĂ«shtetjen e Presidentit, kam pĂ«rcaktuar se vaksinimi i detyrueshĂ«m kundĂ«r sĂ«mundjes sĂ« koronavirusit
 Ă«shtĂ« i nevojshĂ«m pĂ«r tĂ« mbrojtur ForcĂ«n (ushtarake) dhe pĂ«r tĂ« mbrojtur popullin amerikan”.

Trupat do të jenë në gjendje të marrin vaksinat Pfizer në bazat e tyre dhe nga shtabet në të gjithë botën. Pentagoni ka thënë se ka furnizim të mjaftueshëm me vaksina për të përmbushur kërkesat. Anëtarët individualë të forcave të armatosura gjithashtu mund të kërkojnë vetë dhe të marrin ndonjë nga vaksinat e tjera ndaj COVID-it.

Përmbushja e urdhërit për vaksinimin, megjithatë, mund të jetë një sfidë për forcat e Gardës Kombëtare, të cilat janë të shpërndara në të gjithë vendin dhe mblidhen vetëm një herë në muaj për stërvitjet e tyre të detyrueshme.

Sipas Pentagonit, ka më shumë se 1.3 milion forca në shërbim aktiv dhe gati 800 mijë në Gardën Kombëtare dhe Rezervën Kombëtare. Deri më 18 gusht, më shumë se 1 milion anëtarë të shërbimit aktiv të Gardës Kombëtare dhe Rezervës Kombëtare u vaksinuan plotësisht dhe gati 245 mijë të tjerë kishin marrë të paktën njërën dozë.

Udhëheqësit e lartë ushtarakë u kanë kërkuar vazhdimisht forcave të tyre të bëjnë vaksinat, përmes një game të gjerë thirrjesh publike, dhe përmes mediave sociale dhe fushatave të tjera. Por, ashtu si në popullsinë civile amerikane, edhe shumë anëtarë të shërbimit ushtarak kanë nguruar.

Zyrtarët e mbrojtjes kanë thënë se është e rëndësishme që forcat të marrin vaksinën sepse ata jetojnë dhe punojnë nga afër me njëri-tjetrin dhe se epidemitë mund të dëmtojnë aftësinë e ushtrisë amerikane për të mbrojtur Amerikën.

Zyrtarët ushtarakë kanë thënë se nuk kanë një numër specifik se sa forca të Gardës nuk janë vaksinuar ende, dhe Pentagoni paraqet vetëm një numër total të forcave, ku përfshihen në të njëjtën statistikë ushtarakët në shërbimin aktiv, Gardën dhe Rezervën Kombëtare.

Zyrtarët e Gardës kanë thënë gjatë gjithë kohës se është shumë e vështirë të vlerësojnë se sa nga qytetarët-ushtarë që shërbejnë në këtë forcë janë të vaksinuar. Vetëm tani ata do të jenë në gjendje të fillojnë vërtet ndjekjen e numrit me më shumë saktësi, pasi anëtarët e Gardës të paraqiten për fundjavat e stërvitjeve të tyre të vjeshtës.

Gjatë vaksinimit në një bazë amerikane
Gjatë vaksinimit në një bazë amerikane

Vendimi i Sekretarit Austin për të udhëzuar vaksinimin përmbush një premtim që ai bëri në fillim të këtij muaji se do ta bënte këtë jo më vonë se mesi i shtatorit, ose menjëherë pas licencimit nga FDA-ja. Lëvizja e tij reflekton veprime të ngjashme nga qeveritë dhe kompanitë në të gjithë botën, ndërsa vendet luftojnë me variantin shumë ngjitës delta, i cili ka rritur rastet e infektimeve në Shtetet e Bashkuara në nivele që nuk janë parë që nga vjeshta e kaluar.

Shtrimet nĂ« spital dhe vdekjet po rriten nĂ« radhĂ«t e ushtarakĂ«ve. GjatĂ« muajit tĂ« kaluar, numri i vdekjeve tĂ« anĂ«tarĂ«ve tĂ« shĂ«rbimit ushtarak u rrit nga 25 nĂ« 34 – me mĂ« shumĂ« se njĂ« tĂ« tretĂ«n.

“Vaksinimi i Forcave (ushtarake) do tĂ« shpĂ«tojĂ« jetĂ«â€, thuhet nĂ« memon e Sekretarit Austin. “Faleminderit pĂ«r pĂ«rqĂ«ndrimin tuaj nĂ« kĂ«tĂ« mision kritik”.

AnĂ«tarĂ«ve tĂ« ushtrisĂ« amerikane tashmĂ« u kĂ«rkohet tĂ« marrin deri nĂ« 17 vaksina tĂ« ndryshme, nĂ« varĂ«si tĂ« vendit ku janĂ« dislokuar. Vaksinimi i detyrueshĂ«m – ku pĂ«rfshihen injeksione pĂ«r linĂ«, hepatitin, poliomielitin dhe gripin – gjithashtu parashikon njĂ« numĂ«r pĂ«rjashtimesh tĂ« pĂ«rkohshme dhe tĂ« pĂ«rhershme pĂ«r arsye mjekĂ«sore ose administrative.

NĂ« udhĂ«zimin e Sekretarit Austin vihet nĂ« dukje se do tĂ« lejohen pĂ«rjashtime qĂ« janĂ« nĂ« pĂ«rputhje me politikat aktuale pĂ«r tĂ« gjitha vaksinat e tjera. PĂ«rjashtimet e pĂ«rhershme pĂ«rfshijnĂ« reagime serioze mjekĂ«sore ndaj vaksinĂ«s, probleme imunitare (si nga infeksioni HIV) dhe “dĂ«shmi tĂ« imunitetit ekzistues” nga njĂ« test antitrupash serologjik ose “dokumentim i infeksionit tĂ« mĂ«parshĂ«m, ose infeksionit natyror tĂ« supozuar”.

Ekzistojnë gjithashtu përjashtime administrative, ndër to edhe për arsye fetare. Përjashtimi fetar jepet nga shërbimet ushtarake bazuar në politikat e tyre dhe duket se është relativisht i rrallë. Vendimi merret nga komandantët bazuar në konsultimin me personelin mjekësor dhe kapelanët.

Flota Detare dhe Korpusi i Marinsave thanë se nuk kanë patur kërkesa për përjashtim fetar për vaksina të tjera vitet e fundit dhe Forcat Ajrore thanë se kishin patur një numër të vogël. Ushtria nuk ofroi të dhëna.

Pak më shumë se gjysma e popullsisë amerikane është plotësisht e vaksinuar me një nga tre opsionet e disponueshme në vend: Pfizer, Moderna ose Johnson & Johnson.

Vendimi i Pentagonit vlen vetëm për vaksinën Pfizer. Moderna gjithashtu ka aplikuar në FDA për miratimin e plotë të vaksinës së saj. J&J tha se shpreson ta bëjë këtë më vonë këtë vit./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *