Pentagoni: Kongresi amerikan duhet të miratojë ndihmën shtesë për Ukrainën deri më 19 maj

Nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën shtesë prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën deri më 19 maj, “do të fillojë të ndikojë” në aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të ofruar ndihmë ushtarake Ukrainës “të pandërprerë”, tha zëdhënësi i Pentagonit John Kirby gjatë një konferencë në Pentagon të premten.

“19 maji është dita kur me të vërtetë, pa autoritete shtesë, ne fillojmë të mos kemi aftësinë për të dërguar gjëra të reja”, tha Kirby. “Deri në 19 maj, do të fillojë të ndikojë në aftësinë tonë për të ofruar ndihmë të pandërprerë.”

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi shtesën prej 40 miliardë dollarësh këtë javë, por Senati nuk arriti ta miratojë projektligjin pasi Senatori Rand Paul bllokoi miratimin e tij. Paul, një republikan nga Kentaki, donte më shumë mbikëqyrje se si do të shpenzoheshin fondet përpara se të binte dakord që projektligji të shkonte në katin e Senatit për votim. Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer ka nisur hapat procedurale për të anashkaluar kundërshtimin e Paul, por projektligji ka të ngjarë të mos kalojë deri në javën e ardhshme.

Ka ende “rreth 100 milionë dollarë të mbetur në financimin aktual” të autoritetit presidencial të tërheqjes, tha Kirby. Ai financim nuk është “ndarë apo shpallur” ende, shtoi ai.

“Ne do të donim të merrnim miratimin për autoritete shtesë përpara javës së tretë të këtij muaji, në mënyrë që të mund të vazhdojmë pandërprerë fluksin e ndihmës në Ukrainë, kështu që padyshim që ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Senatit që të veprojë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që ne ta bëjmë këtë.” Të arrijmë në fund të majit dhe të mos kemi autoritete shtesë për t’u tërhequr, për t’u mbështetur”, tha Kirby.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *