Pentagoni njofton paketën e re të ndihmës për sigurinë me vlerë 325 milionë dollarë për Ukrainën

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar një paketë shtesë të ndihmës së sigurisë për Ukrainën, me vlerë deri në 325 milionë dollarë.

Deklarata përkatëse është publikuar në faqen e internetit të Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së.

Kjo paketë përfshin aftësi shtesë për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës, municione konvencionale të përmirësuara me qëllime të dyfishta (DPICM) të cilat po ndihmojnë Ukrainën në fushën e betejës, armë antitank dhe pajisje të tjera “për të përmbushur nevojat kritike të Ukrainës dhe për të ndihmuar Ukrainën kundër luftës së vazhdueshme të Rusisë”.

Në veçanti, Ukraina do të marrë raketa AIM-9M për mbrojtjen ajrore; municion shtesë për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS); Sistemet e mbrojtjes ajrore Avenger; Mitralozë të kalibrit 50 për të kundërshtuar sistemet ajrore pa pilot; Plumba artilerie 155 mm, duke përfshirë DPICM; fishekë artilerie 105 mm; Raketa të lëshuara me tuba, të gjurmuara optike, të drejtuara me tel (TOW); Sisteme kundër armaturës Javelin dhe AT-4; mbi 3 milionë fishekë të armëve të lehta; 59 mjete të lehta taktike për prishjen e municioneve dhe pastrimin e pengesave; pjesë këmbimi, mirëmbajtje dhe pajisje të tjera në terren.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, përmendi më herët se Presidenti Biden kishte vendosur të mos furnizonte Ukrainën me raketa ATACMS deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts