Për herë të parë, Berlini refuzon të mbështesë kompanitë gjermane që duan të investojnë në Kinë

Qeveria gjermane ka refuzuar për herë të parë të mbështesë kompanitë gjermane që investojnë në Kinë për shkak të situatës së të drejtave të njeriut në provincën Xinjiang, tha të premten Ministri i Financave Robert Habeck, duke lënë të hapur mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj zyrtarëve lokalë.

“Një kompani që operon në provincën e Ujgurit donte të zgjaste sigurimin (shtetëror) të investimeve dhe kërkesa nuk u miratua”, shpjegoi ministri për gazetën Die Welt.

“Kjo është hera e parë që sigurimi i investimeve nuk zbatohet për arsye të të drejtave të njeriut”, shtoi ai.

Pa këto garanci, një kompani merr përsipër të gjithë rrezikun e investimit të financimit të një projekti jashtë vendit.

As Hubeck dhe as ministria e tij nuk treguan se për cilën kompani kishte të bënte vendimi. Duke cituar burime të paidentifikuara, Der Spiegel shkruan se bëhet fjalë për industrinë e makinave Volkswagen. Kompania hapi një fabrikë në vitin 2013 në Urumqi, kryeqyteti i Xinjiang, ku autoritetet kineze akuzohen për shtypjen e pakicës myslimane ujgure. Hetuesit perëndimorë kanë akuzuar Pekinin se ka dërguar një milion ujgurë dhe anëtarë të pakicave të tjera myslimane në “kampet e riedukimit” ku ata janë “të detyruar të punojnë” ose “të detyrohen të sterilizohen”. Shtetet e Bashkuara madje folën për “gjenocid”.

CEO i Volkswagen Herbert Dees siguroi së fundmi në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan CBS se “nuk ka punë të detyruar” në fabrikën e kompanisë. 

“Ne duam ta mbajmë fabrikën hapur” sepse mendoj se është më mirë që vendasit të qëndrojnë atje”, tha ai.

Vendimi i Berlinit nuk ndikon në planet e investimit të Volkswagen në Kinë, shkruan Der Spiegel, duke cituar një burim në industrinë e automobilave.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts