Për herë të parë, Danimarka do të rekrutojë gratë në shërbimit ushtarak

per here te pare danimarka do te rekrutoje grate ne sherbimit ushtarak
per here te pare danimarka do te rekrutoje grate ne sherbimit ushtarak

Danimarka ka njoftuar planet për të zgjatur rekrutim ushtarak për gratë për herë të parë dhe për të rritur kohën standarde të shërbimit. Ajo gjithashtu dëshiron të rrisë buxhetin e saj të mbrojtjes me gati 6 miliardë dollarë në pesë vitet e ardhshme për të përmbushur objektivat e NATO-s.

“Ne nuk riarmatosemi sepse duam luftë. Ne po riarmatosemi sepse duam ta shmangim atë”, tha kryeministri Metter Frederiksen. Tensionet në Evropë janë rritur që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022. Duke zbuluar reformat të mërkurën, Frederiksen tha se qeveria po kërkonte të arrinte “barazi të plotë midis gjinive”.

Ndërkohë, ministri i Mbrojtjes Troels Lund Poulsen tha: “Rekrutimi më i fuqishëm, duke përfshirë barazinë e plotë gjinore, duhet të kontribuojë në zgjidhjen e sfidave të mbrojtjes, mobilizimin kombëtar dhe menaxhimin e forcave tona të armatosura”. Gratë në vendin skandinav tashmë mund të bëhen vullnetare për shërbimin ushtarak.

Tani qeveria planifikon të prezantojë rekrutimin e femrave nga viti 2026, duke e bërë atë vendin e tretë evropian – krahas Norvegjisë dhe Suedisë – që kërkon që gratë të shërbejnë në forcat e armatosura. Ai gjithashtu thotë se shërbimi i rekrutimit do të zgjatet nga katër në 11 muaj si për burrat ashtu edhe për gratë. Vitin e kaluar shërbimin ushtarak e kanë kryer 4700 persona, nga të cilët rreth 25% janë gra. Ky numër do të rritet në 5000 në vit. Forcat e armatosura të Danimarkës aktualisht numërojnë rreth 20,000 personel aktiv, duke përfshirë rreth 9,000 trupa profesionistë.

Vendi, i cili ka një popullsi totale prej afro gjashtë milionë banorësh, po rrit gjithashtu shpenzimet e tij ushtarake nga 1.4% aktuale e PBB-së në 2% për të përmbushur objektivat e vendosura nga aleanca ushtarake e NATO-s. Danimarka ka qenë një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës, duke i ofruar asaj armë dhe fonde të avancuara, si dhe duke trajnuar pilotët ukrainas në aeroplanët luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts