Për herë të parë, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut lëshojnë raketa në brigjet e njëra-tjetrës

per here te pare koreja e veriut dhe ajo e jugut leshojne raketa ne brigjet e njera tjetres
per here te pare koreja e veriut dhe ajo e jugut leshojne raketa ne brigjet e njera tjetres

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë lëshuar për herë të parë raketa në ujërat e brigjeve të njëra-tjetrës. Seuli u hakmor të mërkurën tre orë pasi Pheniani lëshoi ​​një raketë që u ul më pak se 60 km nga qyteti jugor Sokcho.

Ushtria e Jugut tha se kjo ishte një shkelje “e papranueshme” e territorit të saj, duke lëshuar ​​tre raketa ajër-tokë në përgjigje, të cilat zyrtarët thanë se u ulën në një distancë të ngjashme përtej vijës kufitare veriore (NLL).

Linja e demarkacionit shënon pikën e përafërt në mes të rrugës në det midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, por Veriu nuk e ka pranuar kurrë kufirin.

Të martën Koreja e Veriut paralajmëroi se Koreja e Jugut dhe SHBA-ja do të paguanin “çmimin më të tmerrshëm në histori” nëse do të vazhdonin stërvitjet e përbashkëta ushtarake, që shihen si një kërcënim i fshehtë për përdorimin e armëve bërthamore.

Veriu pritet të rifillojë testimin e armëve bërthamore së shpejti pas një ndërprerjeje pesëvjeçare, me inteligjencën amerikane dhe koreano-jugore që thonë se Pheniani ka përfunduar të gjitha përgatitjet e nevojshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts