Për herë të parë pas 100 vitesh një rabin merr detyrë ushtarake

Gjermania regjistroi rabinin e parë ushtarak pas 100 viteve.

Rabini i shtetit të Saksonisë, Zsolt Balla, do të marrë detyrën në sinagogën e Lajpcigut si një kapelan hebre i ushtrisë gjermane, me të tjerët që ndjekin hapat e tij në vitet e ardhshme.

Balla, 42 vjeç, tha se shpresonte se rabinët nuk duhet të kenë qasje vetëm në Bundeswehr, por edhe më gjerë.

“Unë mendoj se antisemitizmi dhe çdo formë e urrejtjes ndaj pakicave është diçka që ne kurrë nuk mund ta eliminojmë përgjithmonë nga shoqëria jonë”, tha Balla.

Balla shtoi se pozicioni i tij ”ishte një përgjegjësi historike”.

“Mendoj se nuk është një shpresë e kotë të thuash se një ditë do të jetë e natyrshme që Bundeswehr të ketë ushtarë hebrenj ashtu siç është për forcat e armatosura të SHBA, Holandës, Francës dhe Britanisë së Madhe”, theksoi Balla.

Balla, i lindur në Hungari, studioi inxhinieri në qytetin e tij të lindjes, Budapest. Ai jeton në Gjermani që nga viti 2002.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *