Për rekordet Guinnes, ish-kryeministri 97-vjeçar i Malajzisë kërkon rizgjedhjen, kandidon për zgjedhjet e 19 nëntorit

Ish-kryeministri i Malajzisë Mahathir Mohamad, ka shpallur ditën e sotme kandidaturën për zgjedhjet e ardhshme.

Kryeministri, Ismail Sabri Yaakob, bëri thirrje për zgjedhje 10 muaj përpara afatit, duke shpresuar të fitojë një mandat më të fortë për partinë e tij dhe të stabilizojë situatën e vështirë politik që ka pllakosur vendin gjatë katër viteve të fundit.

Një mbajtës i rekordeve Guinness për të qenë “kryeministri aktual më i vjetër në botë” kur u bë kryeministër për herë të dytë në 2018, Mahathir do të qëndrojë përsëri për të mbrojtur vendin e tij parlamentar në ishullin Langkawi në votimin e 19 nëntorit. Mahathir u përshëndet nga dhjetëra mbështetës duke valëvitur flamujt e partisë së tij të Luftëtarëve të Atdheut, teksa mbërriti në një zyrë të qeverisë lokale në Kuah, qyteti kryesor i ishullit, për të regjistruar kandidaturën e tij.

Mahathir u tha gazetarëve se ai kishte një “shans të mirë” për të fituar dhe qeshi me sugjerimet se ai duhet të tërhiqej. “Unë jam ende duke qëndruar përreth dhe duke folur me ju, mendoj se po jap përgjigje të arsyeshme,” tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *