“Për të mirën e kontinentit”, kryeopozitarja bjelloruse paralajmëron: Asnjë qytetar europian nuk është i sigurt me regjimin e Lukashenkos

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svyatlana Tsikhanouskaya, ka thënë se regjimi i Alyaksandr Lukashenkas paraqet kërcënim për gjithë Evropën, derisa ka bërë thirrje për rritje të mbështetjet kundër sundimtarit autoritar. Në një opinion të botuar në Neë York Times më 23 gusht, Tsikhanouskaya shkroi se Lukashenka duhet të ndalet “për të mirën e kontinentit”.

“Bjellorusia është në vijën e parë të luftës mes sistemit të autokracisë dhe demokracisë. Mbështetja ndërkombëtare ka qenë zemërgjerë, por mund të bëhet më shumë”, shkroi ajo.

Ajo shtoi se ulja e detyruar e një avioni evropian në Minsk për të arrestuar një gazetar dhe varja e një drejtuesi të komunitetit bjellorus në Kiev të Ukrainës treguan se “asnjë qytetar evropian nuk është i sigurt”.

“Në fund të fundit, nuk ka të bëjë vetëm me Bjellorusinë. Regjimi është bërë një problem sigurie për të gjithë Evropën”, shtoi ajo.

Lukashenka ka sunduar Bjellorusinë me grusht të hekurt që nga viti 1994. Në gusht të vitit 2020 në këtë vend u mbajtën zgjedhjet presidenciale. Lukashenka pretendon fitoren mirëpo rezultati tyre kundërshtohet nga opozita dhe fuqitë perëndimore.

Zgjedhjet konsiderohen se u manipuluan në masë të madhe.

/REL

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.