Përdhunoi nipin 7-vjeçar, Prokuroria kërkon 15 vite burg për shqiptarin e Kosovës

Prokuroria e Beratit,pasi ka mbyllur hetimet për 46-vjeçarin Belul Kokollari, që akuzohet për përdhunimin e nipit 7-vjeç, ka kërkuar sot përpara trupit gjykues 15-vite burgim për të. Gjatë seancës së sotme që u zhvillua rreth orës 15:45, Kokollari mbërriti nën masa të rrepta sigurie, ndërkohë që për shkak të sensivitetit të çështjes mediat nuk u lejuan të mernin pjesë në seancë.

Pasi prokurori Elidon Hysenaj kërkoi 15-vite burg për Belul Kokollarin, trupi gjykues e shtyu dhënien e vendimit penal për në 11 Korrik. 46-vjeçari Belul Kokollari ka lindur në Kosovë, në fshatin “Malësi e Madhe”në Prizren. Ai akuzohet për veprën penale të “Marrëdhënieve seksuale apo homoseksuale me të mitur”, parashikuar nga Neni 100, paragrafi i parë i Kodit Penal.

[embedded content]

Kokollari akuzohet se ka përdhunuar nipin e tij 8-vjeç, me iniciale A. S në 4 Nëntor 2021 në banesën e tij në Malësinë e Madhe në Prizren, ku nipi kishte shkuar me pushime së bashku me nënën. Pas përfundimit të hetimeve të kryera,që kanë zgjatur rreth 10-muaj, Prokuroria e rrethit të Beratit, e përfaqësuar nga prokurori Elidon Hysenaj, e përcjelli çështjen për gjykim në Gjykatën e Shkallës së Parë Berat.

Sipas hetimeve të kryera dhe të dhënave të grumbulluara nga burimet e provave, Prokuroria e Beratit ka konfirmuar se provohet që shtetasi Belul Kokollari ka përdhunuar nipin e tij 8-vjeç, asokohe kur ndodhi ngjarja e rëndë, 7-vjeç.

DENONCIMI

Denoncimi në Komisariatin e Policisë së Beratit është bërë nga nëna e të miturit, Shpresa Selimaj në 10 Nëntor 2021. Ajo ka denoncuar në polici vëllain e saj Belul Kokollari, duke pretenduar se ai kishte kryer marrëdhënie seksuale me djalin e saj të mitur. Ajo ka deklaruar se është shtetase kosovare dhe e martuar në Berat, ku jeton me bashkëshortin e saj në lagjen “28 Nëntori” dhe se çdo 3-muaj shkonte në Kosovë për të vizituar vëllezërit e saj. Në datën 4 Nëntor 2021 ajo ishte nisur me djalin e saj drejt Kosovës, ku ka qëndruar deri në datën 9 Nëntor dhe kur është kthyer në Shqipëri djali i ka treguar gjithçka.

HETIMET

E ëma e 7-vjeçarit e ka çuar djalin në polici, ku ai është pyetur në prani të prindërve dhe psikologëve. Pasi djali ka deklaruar se ka fjetur me dajën në Kosovë dhe se ai e kishte përdhunuar, i mituri është dërguar në Spitalin Rajonal të Beratit, ku edhe iu nënshtrua ekzaminimit mjeko-ligjor që konfirmoi thëniet e nënës dhe djalit. Mbledhja e të gjitha të dhënave nga ana e prokurorisë për fëmijën, përdorimi i testeve, vizatimeve, instrumenteve vlerësuese, dëshmitë e dhëna nga fëmija, vizitat tek specialistë të fushës siç janë neuro-pediatri, psikiatri, mjeko-ligjori dhe psikologët kanë demonstruar se fëmija ka kaluar një mundim emocional pas ngjarjes së ndodhur, se krimi është kryer dhe se fëmija ka pësuar “traumë” të rëndë.
I akuzuari Belul Kokollari mësohet se nuk e ka pranuar asnjëherë krimin, madje ka shkuar edhe më tej, duke kërkuar një ekzaminim për gjendjen e tij mendore por pas ekzaminimeve të kryera, ka rezultuar se ai nuk vuan dhe nuk ka vuajtur asnjëherë nga probleme të shëndetit mendor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts