“Përdori foton për të fituar para”, Dua Lipa paditet në gjykatë, rrezikon të gjobitet me shumën e majme

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa është paditur në gjykatë pasi dyshohet se vendosi një foto të shkrepur nga paparacë të saj në Instagram.
Sipas dokumenteve të gjykatës amerikane, ylli u pa në radhë në një aeroport në shkurt 2019 dhe më vonë ndau foton me fansat e saj “pa leje ose autorizim”.
Integral Images thotë se Lipa përfitoi nga fotografia, pasi burimi i saj në Instagram vepron si një mjet marketingu për muzikën e saj.
Kompania po kërkon dëmshpërblim prej 150,000 dollarë (108,000 £) dhe ka kërkuar një gjykim të jurisë. Ajo po kërkon gjithashtu një urdhër që e pengon këngëtaren nga veprimet e mëtejshme të shkeljes, si dhe shpenzimet ligjore.

Lipa e postoi foton në llogarinë e saj në Instagram në 7 Shkurt 2019, rreth katër ditë pasi ishte shkrepur. Postimi tashmë i fshirë tregon yllin që qëndron në radhë, shtrëngon biletën e saj të linjës ajrore dhe pasaportën, ndërsa mban një kapelë të madhe.
Integral Images kishte aplikuar për të regjistruar të drejtat e autorit për imazhet dhe kërkesa u dha në 20 Shkurt 2021 pas postimit të Lipa në Instagram sipas të dhënave nga Zyra Amerikane e të Drejtave të Autorit. Kompania pretendon se Lipa “me vetëdije” postoi foton në mediat sociale pa leje dhe qëndroi për të fituar para nga e shtëna.

Dokumentet e gjykatës të marra nga BBC pretendojnë se llogaria e saj në Instagram është “monetare në atë që përmban përmbajtje të krijuar për të grumbulluar ndjekës të cilët janë drejtuar, përmes lidhjeve dhe reklamave, të konsumojnë dhe blejnë përmbajtjen e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *