Përfaqësues të komunitetit të Transportit, në Pogradec. Diskutohet me autoritetet për lehtësimin e transportit dhe tregtisë

Një përfaqësi zyrtarësh të huaj të Komunitetit të Transportit nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe nga Gjeorgjia, Moldavia e Ukraina ishin në Pogradec të ftuar nga prefekti i Qarkut të Korçës Nertil Jole dhe kryetari i Bashkisë së Pogradecit, Ilir Xhakollit, për një vizitë studimore.

Ata janë duke realizuar në Maqedoninë e Veriut shkollën verore për konektivitetin, me fokus krijimin e lehtësive për transportin dhe tregtinë, veçanërisht të procedurave në pikat ndërkufitare. Prefekti i qarkut të Korçës shkruan se “u diskutua për mundësinë e lëvizjes së turistëve nga të dyja anët e liqenit (Pogradeci & Ohri), duke krijuar kushte të favorshme për kontrollin e qarkullimit nga Autoriteti Portual i Ohrit dhe përfaqësuesit e palës shqiptarë, si një premisë e shtuar që do të rriste në masë të konsiderueshme numrin e turistëve që vizitojnë Pogradecin, jo vetëm në rrugë tokësore”.

  • foto galeri
  • foto galeri

Sipas Joles, krijimi i rrjeteve e bashkëpunimit mes aktorëve të ndryshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor jep garanci më shumë për të rritur flukset e qarkullimit të turistëve të vendeve tona, pse jo edhe flukset e marrëdhënieve tregtare.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts