Përfaqësuesit e Ukrainës në Eurovizion ndihmojnë vullnetarisht

12:55 15/03/2022

Këngëtari Psiuk: S’mund ta shijoj, ndërsa jam i shqetësuar për të afërmit e mi

Të kryesosh në tabelën e Eurovizionit është një ëndërr për shumë artistë ndërkombëtarë, por për Orkestrën Kalush të Ukrainës, shkëlqimi i konkursit të këngës duket shumë larg.

Duke vepruar jashtë Ukrainës perëndimore, këngëtari kryesor Oleh Psiuk ka shkëmbyer skenën për të drejtuar një grup vullnetarësh prej 20 personash, duke furnizuar me ilaçe për të ndihmuar njerëzit të largohen nga lufta. Një nga anëtarët e bandës së tij po shërben në njësinë e mbrojtjes territoriale.

Nuk mund ta shijoj ndërsa jam i shqetësuar për të dashurit e mi. Lufta më ndau mua dhe të dashurën time. Ajo është 300 km larg meje. Nuk mund të takohemi sepse është shumë e rrezikshme“, deklaroi këngëtari për “Reuters”.

Anëtarët e grupit po bëjnë prova veçmas, por planifikojnë të takohen së shpejti në Lviv për të praktikuar këngën e tyre “Stefania”, për të cilën Psiuk tha se ishte bërë një himn për ukrainasit gjatë luftës. Finalja e Eurovizionit, një nga ngjarjet më të mëdha televizive në botë, zhvillohet në Torino të Italisë më 14 Maj.

Nëse grupi Kalush fiton, Ukraina do të fitojë të drejtën për të pritur konkursin e vitit 2023. Rusia është përjashtuar gjithashtu nga konkursi i vitit 2022, pasi Ukraina dhe transmetuesit publikë europianë kërkuan që ata të dëbohen. Për Psiuk, fama e Orkestrës Kalush në Eurovizion është një mundësi për të përhapur ndërgjegjësimin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com