Përfshihet nga flakët një nga universitetet më të vjetra të Afrikës, 3 helikopterë dhe 100 zjarrfikës në vendngjarje për të neutralizuar zjarrin (FOTO)

Një vatër e madhe zjarr në malin Table në Afrikën e Jugut ka përfshirë dhe disa zona të banuara në Cape Town, duke djegur dhe një ndër universitetet më të më mëdhenj e më të vjetër në vend.

Qindra studentë u evakuuan me shpejtësi pasi flakët përfshinë disa nga godinat e universitetet dhe pjesën më të madhe të bibliotekës në të cilën mbaheshin dhe libra mbi 300-vjeçar.

3 helikopterë dhe 100 zjarrfikës u angazhuan për të vënë flakët në kontroll, 2 prej të cilëve u plagosën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.