Përfundon raundi i dytë i votimeve për kryeministrin e ri në Britani, dy gra përballë Rishi Sunak. Ja kush mbeten në garë (EMRAT)

perfundon raundi i dyte i votimeve per kryeministrin e ri ne britani dy gra perballe rishi sunak ja kush mbeten ne gare emrat
perfundon raundi i dyte i votimeve per kryeministrin e ri ne britani dy gra perballe rishi sunak ja kush mbeten ne gare emrat

Është zhvilluar në Britaninë e Madhe raundi i dytë i votimit për kreun e Partisë Konservatore, i cili do tejet edhe kryeministri i ri pas dorëheqjes se Boris Johnson.

Rishi Sunk siguroi serish më shumë vota midis deputetëve konservatorë, por Penny Mordaunt ka fituar terren në rivalin e saj.

Pesë kandidatët që kanë kaluar në raundin e dytë të votimit janë:

Rishi Sunak – 101 vota
Penny Mordaunt – 83 vota
Liz Truss – 64 vota
Kemi Badenoch – 49 vota
Tom Tugendhat – 32 vota

Ish-kancelarja kryesoi gjithashtu raundin e parë me 88 vota nga kolegët, me Mordaunt në vendin e dytë me 67 vota. Ndërkohe Suella Braverman është eliminuar nga gara pasi doli e fundit. Prokurorja e Përgjithshme kishte thënë se ajo do ta nxirrte Mbretërinë e Bashkuar jashtë juridiksionit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, do të ulë TVSH-në në energji dhe do të reduktojë rregulloren.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts