PĂ«rfundon takimi, zv.kryeministrja Emilija Rexhepi tregon detaje nga biseda mes Kurtit dhe Macron

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Emilija Rexhepi ka dhënë detaje nga takimi që u zhvillua sonte mes presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Pallatin Elysse në Paris. Në takimin, i cili zgjati më shumë se një orë, Rexhepi tha se është diskutuar për tema me shumë rëndësi, siç është dialogu mes Kosovës e Serbisë, liberalizimi i vizave, nevojën për furnizim me vaksina, arsimin dhe rrugën e Kosovës drejt BE-së.

“Kemi pasur njĂ« takim shumĂ« miqĂ«sor, mĂ« shumĂ« se njĂ« orĂ« me presidentin Macron, njĂ« takim shumĂ« tĂ« sinqertĂ«. Kemi diskutuar pĂ«r mundĂ«sinĂ« qĂ« Kosova tĂ« furnizohet me vaksina anti-COVID, pĂ«r mĂ« shumĂ« investime nga Franca nĂ« KosovĂ«, pĂ«r arsimin, liberalizimin e vizave si prioritet i QeverisĂ« Kurti, dialogun me SerbinĂ« dhe rrugĂ«n mĂ« tĂ« lehtĂ« pĂ«r nĂ« Bashkimin Evropian”, ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur Rexhepi pĂ«r Telegrafin.

Ajo po ashtu theksoi se gjatë takimit kryeministri Kurti ka ftuar presidentin Macron për vizitë në Kosovë. E pyetur nëse ka parë shenja pozitive nga presidenti Macron, se do të përkrah Kosovën në kërkesat e saj gjatë procesit të dialogut me Serbinë, Rexhepi tha se Kosova do të ketë lidhje të ngushtë dhe përkrahje të plotë nga Franca.

“PĂ«r mua Franca Ă«shtĂ« njĂ« shtet shumĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« EvropĂ« dhe Presidenti MAcron njĂ«ri nga liderĂ«t mĂ« tĂ« fuqishĂ«m. PatjetĂ«r se duhet qĂ« Kosova tĂ« ketĂ« lidhje tĂ« ngushtĂ« dhe pĂ«rkrahje tĂ« plotĂ« nga Franca”, u shpreh Rexhepi. Ndryshe, kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, dhe presidenti i FrancĂ«s, Emmanuel Macron, para takimit nĂ« Pallatin Elysee nĂ« Paris kanĂ« mbajtur njĂ« konferencĂ« shtypi.
Macron ka thënë se shteti i tij do të vazhdojë përkrahjen për Kosovën, ndërkaq theksoi se fton Kosovën e Serbinë për gjetjen e një kompromisi dhe arritjen e marrëveshjes. Në takimin e kryeministrit Kurti me presidentin Macron, ishte i pranishëm edhe zëvendëskryeminsitri Besnik Bislimin.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.