Përgatiste pajisjet shpërthyese/ Forcat franceze vrasin udhëheqësin e një grupi xhihadist në Mali

Forca anti-xhihadiste franceze në Sahel njoftuan sot se kishin vrarë në Mali, pranë kufirit me Burkina Faso, një anëtar të  rëndësishëm të një grupi xhihdist që specializohej në pajisjet shpërthyese të improvizuara.

Umaro Mobo Monti, drejtuesi i rrjetit të mjeteve shpërthyese të improvizuara (IED), u “neutralizua” në zonën Hobori në një operacion nga misioni Barkan “në koordinim” me forcat e armatosura të Mali dhe SHBA .

Umaru Mobo Monti ishte “udhëheqësi i një grupi të rëndësishëm brenda Ansar al-Islam”. Ai ishte i dyti në radhë, nën Jafar Dico, “emirin” e organizatës, dhe operonte në zonën e Autostradës 16 , midis Goshit dhe Gaos, sipas Barkan.

Të Minierat improvizuara janë arma e preferuar nga xhihadistët që operojnë në këtë zonë

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.