Përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj Rusisë, SHBA dëbon diplomatin rus

SHBA dëboi diplomatin nr. 2 në ambasadën ruse në Uashington, DC, si përgjigje ndaj Rusisë që dëboi diplomatin e rangut të dytë amerikan në Moskë në fillim të këtij viti, konfirmon një zyrtar i Departamentit të Shtetit.

Rusët u alarmuan për këtë dje dhe diplomatit iu dhanë disa javë kohë që të largohej nga SHBA-ja, tha zyrtari.

SHBA-ja e ndërmori këtë veprim si një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj asaj që kishin bërë rusët – asgjë lidhur me krizën në Ukrainë. Ky rast vjen pas vitesh të këqia diplomatike të shkëmbyera mes dy vendeve. 

Personi nr. 2 në ambasadën ruse që do të largohet është këshilltari i ministrit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.