Përkeqësohet kriza e karburantit në Liban, protesta masive në të gjithë vendin, 3 të vdekur

Tensionet për furnizimet e pakta të karburantit në Liban janë përshkallëzuar në dhunë me armë, thika të hënën, duke lënë tre të vdekur.

Kriza e karburantit është bërë e dhunshme me shoferët që përplasen në stacionet e benzinës pas pritjeve të gjata pasi karburanti po mbaron. Por vdekjet e së hënës pasqyrojnë frustrimin në rritje për një problem të vazhdueshëm që vetëm është përkeqësuar.

Dhuna filloi në zonën e Badawi dhe u shtri në Bab al-Tibenneh në qytetin verior të Tripolit.  Personi përgjegjës për vrasjen e tyre u dorëzua, raportuan mediat lokale.

Përplasja tjetër filloi me një përleshje me grushta në një pikë karburanti në Bakhoun, një fshat në rajonin verior Dinniyeh. Një burrë u qëllua në përleshje dhe u dërgua në një spital në qytetin e afërt të Zgharta ku vdiq nga plagët e tij, tha agjencia. Sulmuesi iu dorëzua autoriteteve.

Kompania kombëtare e energjisë elektrike e Libanit, e cila është e varur nga karburantet e importuara, ka zgjeruar sistemin e ndërprerjes së energjisë në mënyrë që tani të japë vetëm rreth një orë energji elektrike në ditë për shtëpitë dhe bizneset. Kjo bëri që operatorët privatë të gjeneratorëve të fiknin motorët e tyre për të racionuar konsumin e karburantit, duke zhytur zona të tëra në errësirë ​​për orë të tëra. Spitalet kanë paralajmëruar se nuk kanë qenë në gjendje të sigurojnë naftë, duke kërcënuar sektorin shëndetësor tashmë në vështirësi me mbyllje të objekteve mjekësore.

Libani është përballur me muaj të tërë me mungesa të mëdha karburanti që kanë shkaktuar radhë të gjata në stacionet e benzinës dhe kanë zhytur vendin e vogël  të varur nga prodhuesit privatë për energji në errësirë të gjatë.

Për mungesën fajsohet paaftësinë e qeverisë me para të gatshme për të siguruar dërgesat e karburantit të importuar. Kriza u përkeqësua kur qeveria reduktoi subvencionet për karburantet në mes të një krize financiare të thelluar që shpaloset që nga viti 2019. Monedha libaneze është rrëzuar dhe tani shitet me 20,000 paund libanezë në dollarin amerikan në tregun e zi, ndërsa norma zyrtare është fiksuar në 1,500 paund për 1 dollarë. Çmimi i një galloni karburant është rritur me më shumë se 220 për qind vitin e fundit, duke shkaktuar panik dhe një treg të zi të lulëzuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.