Përkeqësohet situata Ukrainë-Rusi/ Radikalët pro-rusë qëllojnë mbi ushtarët ukrainas, 2 të vdekur e 4 të plagosur

Ushtria ukrainase tha se dy ushtarë u vranë dhe katër u plagosën në granatimet nga separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore, ku një shpërthim dhune këtë javë ngjalli frikën se mund të ishte shkas për aksionin ushtarak rus.

Ushtria ukrainase tha se ka regjistruar 70 shkelje të armëpushimit nga separatistët që nga fillimi i ditës krahasuar me 66 raste gjatë 24 orëve të mëparshme.

Separatistët hapën zjarr në më shumë se 30 vendbanime përgjatë vijës së frontit duke përdorur artileri të rëndë, e cila është ndaluar nga marrëveshjet që synojnë ftohjen e konfliktit afatgjatë, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *