Përleshjet etnike në Sudanin e Jugut/ 35 të vrarë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur

Përleshjet etnike në Sudanin e Jugut vazhdojnë t’u marrin jetën njerëzve. Zyrtarët thonë se 35 persona janë vrarë në veri të vendit.

Tetëdhjetë të tjerë u plagosën në luftimet midis njerëzve Luacjang, Thiik dhe Lou Paher në shtetin Warrap. Nuk është e qartë se çfarë shkaktoi dhunën e fundit, por komunitetet shpesh sulmojnë bagëti nga njëri -tjetri. Mijëra njerëz kanë vdekur në përleshjet etnike në Sudanin e Jugut vitet e fundit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *