Përmbyset një varkë pranë Porto Rikos, 3 persona u konfirmuan të vdekur ndërsa 25 të tjerë u shpëtuan

permbyset nje varke prane porto rikos 3 persona u konfirmuan te vdekur ndersa 25 te tjere u shpetuan
permbyset nje varke prane porto rikos 3 persona u konfirmuan te vdekur ndersa 25 te tjere u shpetuan

Një varkë e ngarkuar me pasagjerë u përmbys në veri të një ishulli të pabanuar pranë Porto Rikos dhe tre persona u konfirmuan të vdekur ndërsa 25 të tjerë u shpëtuan të enjten, thanë autoritetet.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa njerëz ishin në bordin e varkës kur ajo u përmbys, tha zëdhënësi i Rojës Bregdetare të SHBA, Ricardo Castrodad. Ai tha se një “përpjekje masive shpëtimi” ishte ende duke u zhvilluar.

“Ne po kërkojmë të shpëtojmë sa më shumë njerëz që të mundemi dhe të gjejmë sa më shumë të mbijetuar që të mundemi,” tha ai.

Një helikopter i Doganës dhe Mbrojtjes së Kufirit të SHBA-së pa varkën e përmbysur të enjten vonë në mëngjes.

“Nëse jo për këtë, ne nuk do të kishim ditur për këtë derisa dikush të kishte gjetur ndonjë shenjë ose të kishte marrë raporte nga njerëzit se të dashurit e tyre janë zhdukur,” tha Castrodad. “Ata i gjetën mjaft herët saqë ne ishim në gjendje të koordinonim një përgjigje.”

Varka u pa më shumë se 11 milje (18 kilometra) në veri të ishullit të pabanuar të Desecheo, i cili ndodhet në brigjet perëndimore të Porto Rikos.

Incidenti ishte i fundit në një varg përmbysjesh në të gjithë rajonin, ndërsa migrantët nga Haiti dhe Republika Domenikane ikin nga vendet e tyre për shkak të  dhunës dhe varfërisë.

Të shtunën, Roja Bregdetare e SHBA dhe marina Domenikane shpëtuan 68 emigrantë në Passage Mona, një zonë e pabesë midis Porto Rikos dhe Republikës Domenikane. Një grua që besohet se ishte nga Haiti vdiq, tha Castrodad.

“Këto udhëtime janë të rrezikshme,” tha Castrodad. “ Këto udhëtime janë të pasigurta, njerëzit nuk mbajnë  pajisje shpëtimi. Nuk do të duhej shumë që ndonjë nga këto anije të përmbysej.”

Në vitin fiskal që përfundoi më 30 shtator, roja bregdetare tha se kapi 1,527 Haitianë, 838 Kubanë dhe 742 njerëz nga Republika Domenikane në rajon, i cili përfshin Florida dhe Karaibe.

Që atëherë, udhëtimet e anijeve të kontrabandës me njerëz janë rritur vetëm, thonë autoritetet.

Në janar, roja bregdetare kërkoi për të paktën 38 persona të zhdukur në brigjet e Floridës pasi një varkë e dyshuar për kontrabandë me njerëz që kishte lënë Bahamas u përmbys në një stuhi. Një i mbijetuar i vetëm u raportua.

Qindra Haitianë kanë mbërritur vetëm në Florida muajt e fundit pasi kanë notuar në breg.

Haiti po lufton me një rritje të dhunës së lidhur me bandat që ka vrarë dhjetëra njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, dhe ka bërë që mijëra familje të largohen nga shtëpitë e tyre. Rrëmbimet janë rritur gjithashtu, duke përfshirë ato të tetë shtetasve turq të cilët të dielën u detyruan të zbrisnin nga një autobus që kishin hipur në Republikën Domenikane.

Rrëmbimet në vendin e më shumë se 11 milionë njerëzve janë rritur 180% dhe vrasjet janë rritur me 17% vitin e kaluar, sipas Kombeve të Bashkuara, të cilat javën e kaluar shprehën shqetësimin për “përkeqësimin e shpejtë të sigurisë dhe të drejtave të njeriut” në Haiti.

Shumë prej tyre kanë kritikuar administratën e presidentit amerikan Joe Biden për deportimin e më shumë se 20,000 Haitianëve në muajt e fundit duke pasur parasysh trazirat e thelluara të vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts