Përmbytet varka e emigrantëve në Tunizi

permbytet varka e emigranteve ne tunizi

permbytet varka e emigranteve ne tunizi

08:12 10/07/2023

Të paktën 10 emigrantë tunizianë u zhdukën dhe një vdiq pasi anija e tyre u mbyt pranë Tunizisë derisa përpiqeshin të kalonin Mesdheun për në Itali, tha të dielën një zyrtar gjyqësor.

Tunizia po përballet me një krizë të paprecedentë migracioni dhe ka zëvendësuar Libinë si një pikë nisjeje kryesore për njerëzit që ikin nga varfëria dhe konflikti në Afrikë dhe Lindjen e Mesme me shpresën për një jetë më të mirë në Evropë, raporton Reuters.

Tragjedia e fundit e rrit numrin e të vdekurve dhe të zhdukurve në brigjet e vendit të Afrikës Veriore në më shumë se 600 në gjysmën e parë të 2023, shumë më tepër se në çdo vit të mëparshëm, sipas shifrave të mbledhura nga Reuters.

Roja bregdetare e Tunizisë shpëtoi 11 persona nga anija, e cila u nis nga bregu i qytetit të Zarzis, tha për Reuters Faouzi Masmoudi, një gjykatës në qytetin Sfax.

Forumi Tunizian për të Drejtat Ekonomike dhe Sociale, një grup i të drejtave të njeriut, tha të shtunën se numri i të vdekurve dhe të zhdukurve në fundosjet e varkave ka arritur në 608 dhe roja bregdetare kishte penguar përpjekjet për të hipur në varka nga rreth 33,000 njerëz nga brigjet e Tunizisë.

Tunizia është nën presionin e vendeve evropiane për të ndaluar një numër të madh njerëzish që largohen nga brigjet e saj. Por presidenti Kais Saied ka thënë se nuk do të veprojë si roje kufitare./REL

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts