Përmbytja e shekullit/ Shkon në 133 numri i viktimave në Gjermani, qytete të tëra si zona lufte (Foto+Video)

Ka shkuar në 133 numri i viktimave nga ajo që konsiderohet përmbytja e shekullit në Gjermani. Sipas policisë 43 njerëz vdiqën në Nordrhein-Westfalen dhe 90 në Rheinland-Pfalz.

Situata në Erftstadt-Blessem pranë Këlnit u përkeqësua në mënyrë dramatike të premten. Rritet frika për viktima të tjera. Administratori i Qarkut Frank Rock (CDU) tha se rryma erdhi shumë shpejt.

Në rrethin e Heinsberg, një digë në Rur është thyer. Sipas informacionit nga qeveria e rrethit të Këlnit, punëtorët e shpëtimit kanë filluar të evakuojnë rrethin e Ophoven në Wasserberg.
Nga mesazhet përmes “Twitter”, mësohet se rreth 700 banorë janë prekur. Shkalla e dëmit të shkaktuar nga prishja e digës nuk dihet ende.

Policia ka raportuar gjithsej 618 lëndime. Mbi 100,000 njerëz janë pa energji elektrike. Raportet tregojnë se 362 njerëz janë plagosur në rrethin Ahrweiler.
Ndërkohë është ngritur dhe fondi i ndihmës për të ndihmuar viktimat e katastrofave natyrore. Donacionet e mbledhura përdoren ekskluzivisht për të mbuluar dëmet që nuk janë të siguruara. Një komitet menaxhues do të vlerësojë kërkesat. Shumë rrugë të bllokuara ose të mbyllura për shkak të përmbytjeve të vazhdueshme. Autoritetet rekomandojnë që të mos udhëtojnë në afërsi të përmbytjeve për të shmangur rrezikun.

Gjermani Permbytja (4)
Gjermani Permbytja (4)

Rrugët janë të mbyllura për qarkullim në mënyrë që të shmanget çdo aksident. Disa pjesë janë shkatërruar plotësisht nga shiu ose nga rrëshqitjet e tokës, e cila është arsyeja pse është rreptësisht e ndaluar të sfidoni ndalimet e vendosura në vend.

Disa rrugë janë rihapur për trafik, veçanërisht në veri të Luksemburgut. Disa do të qëndrojnë të mbyllura të paktën për fundjavën:
N10 Echternach – Moersdorf
CR364 Vugelsmillen – Berdorf
N10 Vianden – Biëels
CR319 Ëiltz – Winseler
N10 Reisdorf – Wallendorf / Pont
N10 Grundhof – Reisdorf
N19 Diekirch – Reisdorf
CR357 Bettendorf – Eppeldorf
PC3 (le long de la N10) mbyllur në disa vende midis Shengenit dhe Bech.
CR118 Mersch – Angelsberg – Larochette

Gjermani Permbytja (1)
Gjermani Permbytja (1)

‘Si një zonë lufte’
E vetëdijshme se po vinte një stuhi, Cornelia Schloesser instaloi shpejt një pompë uji në bodrumin e furrës së saj.
Por “brenda pak minutash, një valë ishte në shtëpi” dhe ajo humbi biznesin që familja e saj kishte mbajtur për një shekull në Schuld, një fshat në Gjermaninë perëndimore të goditur nga përmbytja që tani duket si një fushë beteje.
“Furra është thjesht gërmadhë tani”, tha ajo ndërsa shqyrtoi shkallën e dëmit nga përrenjtë e ujit të lëshuar në një stuhi të dhunshme gjatë natës të mërkurën.
Pjesa e përparme e furrës së saj, ku vetëm dy ditë më parë ajo po shiste bukë, është kthyer në rrënoja.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.