Përmbytje katastrofike në Korenë e Jugut/ 22 viktima, mijëra të evakuuar

08:56 15/07/2023

Rajonet lindore të Koresë së Jugut po përballen këto ditë me një valë katastrofike reshjesh të dendura shiu dhe përmbytjesh.

Kjo valë i ka marrë jetën deri më tani 22 personave, por numri i viktimave pritet të rritet, pasi deri në këto momente autoritetet përllogarisin 14 të zhdukur dhe mijëra të evakuuar.

Në rajonin Gjeongsang, reshjet e dendura shaktuan edhe rëshqitje masive dherash, ndërsa ujërat kapërcyen nivelin e dikës së Goesanit, që nisi të derdhet, duke përmbytur fshatërat përreth.

Administrata për Meteorologjinë parashikon shtimin e intensitetit të reshjeve gjatë ditëve në vijim, me të njejtën situatë katastrofike deri të mërkurën.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts