Përmbytje masive nga reshjet e shiut në Tajlandë, 7 persona të vdekur

Bangkok dhe zona të tjera të Tajlandës qendrore kanë marrë paralajmërime të reja për përmbytje të mundshme të mëdha, edhe pse autoritetet thanë se kërcënimi po lehtësohej në 13 nga 30 provincat e vendit që ishin goditur nga shirat sezonalë musonikë.

Shtatë persona kanë vdekur dhe dy të tjerë janë zhdukur që nga e diela nga përmbytjet e shkaktuara nga stuhia tropikale ‘Dianmu’, tha të mërkurën Departamenti i Parandalimit dhe Zbutjeve të Katastrofave.

Ai njoftoi se 197,795 familje në 30 provinca, kryesisht në rajonet veriore, verilindore dhe qendrore ishin prekur-një rritje prej 56 përqind mbi 126,781 të raportuar një ditë më parë. Shirat e dendur parashikohen ende në shumë zona.

Sasitë masive të ujit që rrjedhin nga Chao Phraya nga veriu kanë mbytur digat dhe rezervuarët. Paralajmërime për përmbytje janë lëshuar në Bangkok dhe krahinat e Lopburi, Saraburi, Ayutthaya, Pathum Thani dhe Nonthaburi.

Guvernatori i Bangkokut Aswin Kwanmuang pranoi të mërkurën në faqen e tij në Facebook se për shkak se kryeqyteti është në terren të ulët, është i prekshëm nga përmbytjet .  Pjesë të qytetit u pati një përmbytje të madhe në vitit 2011, e ushqyer kryesisht nga uji i lëshuar nga rezervuarët në veri.

Guvernatori renditi masat që qyteti po merr për të përballuar përmbytjet, përfshirë përgatitjen e pompave të ujit që lidhen me një tunel të madh kullimi.

Ndërsa digat dhe rezervuarët e mëdhenj në veri deri më tani kanë qenë në gjendje të përballojnë reshjet e këtij viti, të tjerët më afër Bangkok kanë tejkaluar kapacitetin e tyre këtë muaj dhe u është dashur ta shkarkojnë ujin.

Paralajmërimet më të fundit të përmbytjeve pasojnë vendimet për të rritur shkarkimin e ujit nga Diga Chao Phraya, 190 km (120 milje) në veri të Bangkok dhe Diga Pasak Jolasid, rreth 100 km (60 milje) në veri të kryeqytetit.

Një pikë tjetër krize është në verilindje, ku mijëra njerëz janë zhvendosur nga përmbytjet.

Kryeministri Prayuth Chan-ocha vizitoi të mërkurën Chaiyaphum, një provincë tjetër verilindore e goditur rëndë, ku ofroi pako me ndihma.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.