Përmbytje në Bosnjë dhe Hercegovinë, autoritetet lëshojnë alarmin, evakuohen qindra njerëz

Bosnja Hercegovina është përfshirë nga reshje të dendura shiu, duke shkaktuar përmbytje në disa zona.

Qytetet që kanë shfaqur gjendje më problematike janë Ilizha, Novi Gard, Sarajevë dhe Tërnovë. Në këto zona sipas autoriteteve po bëhet evakuimi i banorëve, për t’i mbrojtur ato nga një rrezik i mundshëm.

“Uji ka hyrë mbërritur nëpër shtëpi, një numër i madh i objekteve të banimit janë përmbytur”, tha drejtues i zjarrfikësve.

Mediat vendase raportojnë se për shkak të sasisë të madhe të ujit, disa rrugë janë të mbyllura dhe transporti i makinave po vijon me shumë vështirësi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *