Përmbytjet arrijnë në Taxh Mahal për herë të parë në 45 vjet

Ujërat e vërshuara nga përmbytjet në rajon kanë rrethuar Taxh Mahalin, një ngjarje e rrallë që ekspertët paralajmërojnë se mund të bëhet një dukuri e rregullt pasi kriza klimatike sjell mot gjithnjë e më ekstrem.

Përmbytjet nga lumi Yamuna ranë në muret e kompleksit të monumentit dhe atraksionit kryesor turistik, treguan video dhe foto në mediat sociale.

Një kopsht i vendosur prapa Taj Mahal u pa gjithashtu i zhytur në ujërat e përmbytjeve. Megjithatë, Shërbimi Arkeologjik i Indisë (ASI), i cili ruan vendin e trashëgimisë, tha se nuk është nën kërcënim nga përmbytjet aktuale.

Ekspertët thanë se është e rrallë që ujërat e përmbytjeve të arrijnë në muret e jashtme të kompleksit, i cili u ndërtua pranë qytetit Agra në shtetin verior të Uttar Pradesh në shekullin e 17-të nga një perandor Mughal për të nderuar gruan e tij që vdiq gjatë lindjes. Miliona turistë vizitojnë vendin çdo vit.

Ndërsa përmbytjet ndodhin rregullisht në zonë gjatë sezonit të musoneve të Indisë nga qershori deri në shtator, ekspertët thonë se ndryshimi i klimës po rrit shpeshtësinë dhe ashpërsinë e tyre.

Lumi Yamuna, një degë e Ganges ka arritur nivelin e tij më të lartë në rekord, thanë autoritetet javën e kaluar, duke shkaktuar evakuime masive ndërsa shtetet veriore raportojnë dhjetëra të vdekur nga përmbytjet e mëdha.

Yamuna, e cila rrjedh rreth 855 milje (1,376 kilometra) në jug nga Himalajet përmes disa shteteve, u rrit në 208.57 metra (rreth 684 këmbë) që nga e enjtja e kaluar, thanë zyrtarët.

India , kombi më i populluar në botë, është një nga vendet më të prekura nga kriza klimatike, sipas Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) duke prekur potencialisht 1.4 miliardë njerëz në mbarë vendin.

Disa pjesë të Indisë veriore, duke përfshirë Agrën, mbeten në rrezik të lartë të përmbytjeve në javët e ardhshme për shkak të reshjeve të vazhdueshme të dendura dhe ujit të çliruar nga breshëritë, sipas autoriteteve indiane.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej kohësh për ndikimet e dëmshme të ndryshimeve klimatike, të cilat kanë sjellë kombinime vdekjeprurëse të motit ekstrem të çrregullt, nxehtësia përvëluese e verës e ndjekur nga reshjet rekord që rezultojnë në përmbytje të rënda dhe rrëshqitje të dheut në pjesën më të madhe të Azisë .

“Nuk ka asnjë shenjë më të fortë se prishja e klimës është këtu,” tha shkencëtari klimatik i NASA-s Peter Kalmus.

“Pjesa tjetër e kësaj vere duhet të shërbejë si një thirrje e madhe zgjimi, gjithçka përkeqësohet nga këtu dhe çdo verë do të jetë më e keqe se ajo e mëparshme. Miliarda jetë mbeten në rrezik.”

Taj Mahal ka duruar tashmë vite të tëra të ndotjes së ajrit , insekteve dhe turmave turistike që kanë dëmtuar mauzoleun ikonë të tij dhe kanë bërë që pjesë të jashtme të tij të kthehen në të verdhë-jeshile .

Ndërkohë, dhjetëra vende të Trashëgimisë Botërore përballen me rrezikun e përmbytjeve dhe erozionit pasi moti ekstrem bëhet më intensiv dhe i shpeshtë.

Muralet dhe statujat e lashta budiste të shpellave përgjatë Rrugës së Mëndafshit të Kinës, që datojnë në shekullin e 4-të, janë nën “kërcënim të drejtpërdrejtë” nga reshjet ekstreme të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, zbuluan studiuesit. Veprat e artit në disa shpella tashmë po tregojnë shenja përkeqësimi dhe disa artefakte mund të zhduken brenda disa vitesh, paralajmëruan ata.

Dhe në Korenë e Jugut , shiu i dendur ka dëmtuar dhjetëra vende të trashëgimisë kulturore, tha Administrata e Trashëgimisë Kulturore të vendit (CHA).

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts