Përmbytjet në Indi dhe Bangladesh u marrin jetën të paktën 59 personave

08:50 20/06/2022

Të paktën 59 persona kanë vdekur nga rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga stuhitë e forta musonore në Indi dhe Bangladesh. Shumë njerëz kanë mbetur të bllokuar, ndërsa punonjësit e urgjencës po luftojnë për të shpëtuar familjet që kanë mbetur të bllokuara. Sinoptikanët paralajmërojnë se situata e motit dhe përmbytjet priten të përkeqësohen gjatë ditëve në vijim.

Zyrtarët e qeverisë së Bangladeshit i kanë përshkruar përmbytjet e fundit si më të rëndat në vend që nga viti 2004. Shirat e rrëmbyeshëm gjatë javës së fundit kanë përmbytur sipërfaqe të mëdha të rajonit verilindor të vendit, situatë e cila është përkeqësuar nga rreshjet e dendura në malet në Indinë fqinje.

“Pasi pritëm një ditë të tërë në çatinë e shtëpisë sonë, një fqinj na shpëtoi me një varkë të improvizuar. Nëna ime tha se nuk kishte parë kurrë përmbytje të tilla në gjithë jetën e saj”, tha një 23-vjeçare.

Shkollat ​​janë shndërruar në strehimore të improvizuara dhe janë vendosur trupa shpëtimi për të evakuuar familjet që janë bllokuar si pasojë e përmbytjeve./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *