Përmbytjet vdekjeprurëse në Europë, rezultat i ndryshimeve klimatike

22:49 30/08/2021

Shkencëtarët thonë se përmbytjet vdekjeprurëse që shkatërruan Europën Veriore në muajin Korrik do të kishin me pak gjasa të ndodhnin në një botë pa ndryshime klimatike.

Sipas një studimi të botuar së fundi nga një grup ndërkombëtar studiuesish të klimës pranë World Weather Attribution, ngrohja globale bëri që reshjet e dendura të Verës të ishin 3-19% më të forta.

Ky studim mund të luajë një rol kritik përpara zgjedhjeve të 26 Shtatorit në Gjermani, ku pati përmbytje me përmasa historike dhe numër të lartë të vdekjeve prej tyre.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *