Përplasja e aeroplanit të China Eastern Airlines, ku humbën jetën 132 persona, besohet të jetë shkaktuar nga një veprim i qëllimshëm

Sipas zyrtarëve amerikanë, përplasja e aeroplanit të China Eastern Airlines , ku humbën jetën 132 persona , besohet të jetë shkaktuar nga një veprim i qëllimshëm.

Avioni i pasagjerëve Boeing 737-800 po fluturonte nga Kunming në Guangzhou më 21 mars kur u zhyt në një zonë malore në Guangxi, Kinë. Të gjithë 123 pasagjerët dhe nëntë anëtarët e ekuipazhit u vranë.

Zyrtarët theksojnë se kapakët e avionit nuk janë kyçur dhe pajisjet e uljes nuk janë ulur. Zbritja pothuajse vertikale e avionit, besojnë ata, do të kërkonte forcë të qëllimshme.

Aeroplani u përplas në tokë me një forcë të tillë që krijoi një vrimë të thellë 66 këmbë në tokë, sipas zyrtarëve kinezë.

Hetuesit shikuan gjithashtu jetën personale dhe sfondin e një prej pilotëve dhe besojnë se ai mund të ketë pasur probleme përpara rrëzimit.

Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit i SHBA-së tha se të gjitha informacionet mbi hetimin do të vijnë nga homologët e tyre në Administratën e Aviacionit Civil të Kinës, por rregullatorët dhe Boeing nuk kanë shënuar ndonjë problem mekanik. Burimet thanë se hetuesit kinezë gjithashtu nuk kanë vënë re ndonjë problem mekanik.

“NTSB nuk do të lëshojë ndonjë përditësim të mëtejshëm mbi hetimin e CAAC për rrëzimin e Eastern 5735,” tha NTSB në një deklaratë. ”Dhe nëse CAAC nxjerr përditësime varet tërësisht nga ata. Dhe unë nuk kam dëgjuar asgjë për ndonjë plan që ata ta bëjnë këtë.”

Kutia e parë e zezë, regjistruesi i zërit të kabinës , u gjet më 23 mars, ndërsa regjistruesi i të dhënave të fluturimit u gjet më 27 mars.

Të dhënat e hershme treguan se avioni u zhyt nga 29,000 këmbë në 8,000 këmbë, u nivelua dhe më pas ra në një rënie të lirë. Një video tregoi hundën e avionit duke u zhytur në tokë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.