‘Përplasja’ Greqi-Turqi, ministri Dendias: Jemi treguar të qartë, nuk synojmë përshkallëzim të tensioneve

“Greqia nuk do të ushqejë përshkallëzimin e tensioneve me Turqinë”, kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias.

Në një komunikim për mediat, ai është shprehur se mësimi më i madh duhet të vijë nga pushtimi i Ukrainës dhe se rishikimet nuk po çojnë askund.

“Mendoj se pala greke është treguar e qartë. Ne nuk kontribuojmë me deklarata fyese, me pretendime të paligjshme. Ne gjithmonë presim zgjidhjen e të gjitha mosmarrëveshjeve në kuadrin e së drejtës ndërkombëtare me një prioritet të qartë, mbrojtjen e integritetit territorial të të gjitha shteteve”, ka thënë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *