Përplasja për shifrat e të vdekurve në luftë, Ukraina: Rreth 20,300 ushtarë rusë të vrarë. Rusia…

Gjatë luftës, Ukraina ka publikuar rregullisht vlerësime të vdekjeve të rusëve, ndërkohë që pushtuesit e kanë bëtë këtë gjë më radhë. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha në një postim në ‘Facebook’ se rreth 20,300 ushtarë rusë ishin vrarë që nga 24 shkurti, kur nisi pushtimi rus. Rusia u përgjigj duke thënë se “humbjet e pakthyeshme” të pësuar nga ushtria e Ukrainës arritën në 23,367 trupa, edhe pse nuk tha nëse kjo përfshinte vetëm ata që kishin vdekur ose që ishin plagosur, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Të dyja palët ndryshojnë gjithashtu në atë se sa të hapur janë në pranimin e humbjeve të tyre.

Përsëri, Ukraina e ka bërë këtë më rregullisht. Në një intervistë me CNN të premten, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se deri në 3,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë që nga fillimi i luftës, ndërsa Rusia është më ngurruese për të përditësuar publikisht shifrat e saj. Më 25 mars, ministria e saj e Mbrojtjes tha se 1,351 ushtarë rusë ishin vrarë në luftime deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts