PĂ«rplasje deklaratash Rusi-BE

15:10 18/04/2022

Palët pretendojnë se ekonomia është drejt falimentimit

MĂ« 17 Prill, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r gazetĂ«n gjermane “Bild” deklaroi se Ă«shtĂ« çështje kur sanksionet ndaj Kremlinit do te sjellin dĂ«shtimin e ekonomisĂ« ruse.

Nuk ka vonuar kundĂ«rpĂ«rgjigja e nĂ«nkryetarit te KĂ«shillit rus tĂ« SigurisĂ« Dmitry Medvedev, nga qĂ« e quajti Von der Leyen si “tezja europiane“. PĂ«r Medvedev se Ă«shtĂ« BE-ja qĂ« do tĂ« pĂ«sonte falimentim moral dhe material.  Sipas tij, sistemi financiar i BE-sĂ« nuk Ă«shtĂ« mjaft I qĂ«ndrueshĂ«m ndaj besimi i njerĂ«zve po bie. 

Pika e dytĂ«, tĂ« cilĂ«s, sipas Medvedev qĂ« BE-ja duhet t’i kushtojĂ« vĂ«mendje, lidhet me hiperinflacionin qe do tĂ« çojĂ« nĂ« mungesĂ«n e “produkteve elementare nĂ« dyqane” dhe njĂ« krizĂ« tĂ« re migracioni madje edhe nga Ballkani PerĂ«ndimor. PĂ«r Medvedev, rritja e fortĂ« e çmimeve do tĂ« pasohet nga zhgĂ«njimi i europianĂ«ve tĂ« zakonshĂ«m ndĂ«rsa liderĂ«t e BE-sĂ« nuk do tĂ« jenĂ« nĂ« gjendje tĂ« fajĂ«sojnĂ« RusinĂ« pĂ«r problemet e tyre ekonomike. 

Ky fluks i refugjatĂ«ve do tĂ« shkaktonte sipas tij njĂ« valĂ« krimi tĂ« dhunshĂ«m “mĂ« keq se ai shqiptar”.  Duke iu rikthyer Von der Leyen zyrtari i lartĂ« rus shkruan se pas kĂ«saj, “tezet dhe xhaxhallarĂ«t e Brukselit” do tĂ« duhet tĂ« ndryshojnĂ« deklaratat e tyre, pĂ«rndryshe Europa “do tĂ« digjet nga zjarret pĂ«r lavdinĂ« e heronjve tĂ« Maidanit”.

Mediat perĂ«ndimore raportojnĂ« mundĂ«sinĂ« e dĂ«shtimit tĂ« RusisĂ« pĂ«r faktin se Federata Ruse nuk mund tĂ« shlyejĂ« borxhin publik nĂ« DollarĂ«. Madje presidenti Biden po planifikon sekuestrimin e miliarda DollarĂ«ve qĂ« bankat ruse kanĂ« tĂ« depozituara nĂ« SHBA. Ekonomia ruse pritet qe tĂ« tkurret me tĂ« paktĂ«n 15% kĂ«tĂ« vit, qĂ« sinjalizon njĂ« recesion tĂ« thellĂ«.

Ekspertët paralajmërojnë se rënia ekonomike ruse mund të jetë edhe më e mprehtë nëse do të vendoset embargo e plotë për furnizimet ruse me naftë e gaz. Kufizimet e deritanishme përfshijnë sektorë të ndryshëm të ekonomisë ruse, nga bankat te eksportet e qymyrit.

NdĂ«rkohĂ«, qindra kompani tĂ« huaja kanĂ« pezulluar ose ndĂ«rprerĂ« plotĂ«sisht veprimtarinĂ« e tyre nĂ« Rusi. Moska i konsideron kĂ«to masa si “tĂ« paligjshme” dhe u Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjur atyre me kundĂ«rsanksione siç Ă«shtĂ« rasti i detyrimit ndaj PerĂ«ndimit pĂ«r ta paguar gazin nĂ« Rubla. BE-ja ka kundĂ«rshtuar ultimatumin e MoskĂ«s ndersa synon qĂ« tĂ« ulĂ« varĂ«sinĂ« e saj nga gazi rus me dy tĂ« tretat kĂ«tĂ« vit dhe t’i japĂ« fund importeve ruse tĂ« karburanteve fosile deri nĂ« vitin 2027.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.