Përplasje me armë në aeroportin e Kabulit, 1 i vrarë

11:27 23/08/2021

Një përleshje me armë zjarri në aeroportin e Kabulit në Afganistan shkaktoi 1 të vdekur dhe 3 të plagosur. BBC raporton se persona të paidentifikuar hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë në hyrje të aeroportit të Kabulit.

Një roje afgan dhe 3 të tjerë u plagosën, thanë zyrtarë të ushtrisë gjermane, të cilët ishin të përfshirë në këtë përplasje me armë së bashku me forcat amerikane.

Aeroporti i Kabulit është në kaos total prej disa ditësh pasi talebanët morën kontrollin e Afganistanit.

Mijëra afganë dhe shtetas të huaj po përpiqen të largohen nga vendi. Sikurse është rënë dakord mes SHBA-së dhe talebanëve, procesi i evakuimit do të zgjasë deri më 31 Gusht.

Një zyrtar i NATO-s ka thënë për Reuters se të paktën 20 persona kanë humbur jetën nga kaosi përreth aeroportit të Kabulit që nga fundjava e kaluar. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *