Përplasjet me Prigozhin/ Moska ndërmerr masa drastike, kërkon kontrollin e plotë të mercenarëve të Wagner

Rusia raportohet se ka kryer lëvizjet e nevojshme për të marrë kontrollin e drejtpërdrejtë të ushtrisë mercenare Wagner, pas muajsh përplasjesh verbale midis zyrtarëve të mbrojtjes dhe grupit ushtarak.

Zëvendësministri i Mbrojtjes Nikolai Pankov tha të shtunën se “formacioneve vullnetare” do t’u kërkohet të nënshkruajnë kontrata drejtpërdrejt me ministrinë e mbrojtjes. Deklarata besohet se u formulua në mënyrë që të synojë pikërisht grupin e Yevgeny Prigozhin.

Por në një deklaratë të furishme të dielën, shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin tha se forcat e tij do të bojkotojnë kontratat. Grupi ushtarak privat ka luajtur një rol të madh në luftën në Ukrainë, duke luftuar në anën e forcave ruse.

Prigozhin, i cili thuhet se ka ambiciet e tij politike, është përfshirë në një mosmarrëveshje publike me Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin ushtarak Valery Gerasimov për muaj të tërë.

Ai i ka akuzuar në mënyrë të përsëritur dyshen për paaftësi dhe për mungesë të qëllimshme të njësive Wagner që luftojnë në Ukrainë.

“Wagner nuk do të nënshkruajë asnjë kontratë me Shoigu,” tha Prigozhin në përgjigje të një kërkese për koment mbi njoftimin e ministrisë së mbrojtjes. “Shoigu nuk mund të menaxhojë siç duhet formacionin ushtarak”, theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts